Yeni ek ders ücreti; 5.50 YTL

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yaklaşık 600 bin öğretmenin merakla beklediği ek ders ücretine zammın miktarı belli oldu.

Buna göre, bir öğretmen ayda 60 saat ek derse girerse maaşında 330 YTL’lik artış olacak.
Memurlara yapılacak seyyanen zammı da düzenleyen kanun tasarısında yer verilen ek derslerle ilgili düzenleme dün Bakanlar Kurulu’nda ele alındı. MEB, ek ders ücretinin 10 YTL’ye çıkarılmasını isterken, Maliye Bakanlığı bütçe çerçevesinde bu miktarın yarısı kadar artışı öngördü. Bakanlıklar anlaşmaya varırken, imzaya açılan tasarıda ek ders ücreti yaklaşık yüzde 57 oranında artırıldı.

120 YTL artış
Haftada 15 saatten ayda 60 saat ek derse giren bir öğretmen maaşının yanı sıra halen 200 YTL ücret alıyor. Miktarın 5.50 YTL’ye çıkmasıyla bir öğretmen ayda 330 YTL ek ders ücreti alacak. Ek derse tam olarak giren öğretmenlerin eline aylık 120 YTL daha fazla geçecek. Ek ders ücretindeki artış yüksek lisanslı ve doktoralı öğretmenlere farklı yansıyacak.

Yüksek lisans ve doktoralılarınki farklı
Akademik kariyer yapmayan öğretmene oranla yüksek lisanslı öğretmen yüzde 25, doktoralı öğretmen ise yüzde 40 daha fazla ek ders ücreti alacak. Yüksek lisanslı öğretmenin ek ders ücreti 6.8 YTL, doktoralı öğretmenin de 7.7 YTL’den hesaplanacak. Buna göre; 60 saat ek ders karşılığı yüksek lisanslı öğretmen 412 YTL, doktoralı öğretmen 462 YTL ücret alacak. MEB, 20 bin öğretmenlik kadrosuna 8 Şubat’ta atama yapacak. Ataması yapılan bir öğretmenin eline ayda maaş ve ek ders ücreti toplam bin 80 YTL geçecek.