Yeni haftada hava nasıl olacak?

Trakya'da etkili olan sağanak yağış ve yaşanan su baskınları sonrası Meteoroloji Türkiye'nin bütün bölgelerini uyardı. Yurtta sıcaklık Akdeniz'den başlayarak 3-4 derece yükseldi ancak asıl yükseliş Çarşambadan sonra...

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Edirne, Çanakkale ve Kırklareli çevrelerinde kuvvetli yağış, Kuzey, İç ve Batı kesimlerde kuvvetli rüzgar ve fırtına, Doğu kesimlerde ise kar erimeleri ve çığ tehlikesinin beklendiğini bildirdi.

Yapılan yazılı açıklamaya göre, bu akşam saatlerinden sonra başta Edirne olmak üzere Kırklareli ve Çanakkale çevrelerinde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor.

Rüzgarın kuzey, iç ve batı kesimlerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden, başta soba zehirlenmeleri olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı ilgili ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

BÖLGE BÖLGE 5 GÜNLÜK HAVA HARİTALARI VE İL İL 5 GÜNLÜK SICAKLIK DERECELERİ

Açıklamada, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda kuvvetli güneyli rüzgarların etkisiyle oluşabilecek kar erimeleri ve çığ tehlikesine karşı ilgililer uyarılırken, Bodrum-Kaş arasında öğle saatlerinden itibaren güney ve güneydoğu yönlerden 8 kuvvetinde ve saatte 60 ila 75 km/saat hızla esmesi beklenen fırtınanın etkisinin ise yarın sabah saatlerinde azalmasının beklendiği kaydedildi.

BÖLGE BÖLGE DURUM

Türkiye'de sıcaklık Akdeniz'den başlayarak 3-4 derece yükseldi ancak asıl belirgin yükseliş Çarşambadan itibaren geliyor. Lodosun beraberinde taşıyacağı çöl tozları bugünlerde yine artacak ve puslu bir hava yaratacak.

Türkiye'nin beş büyük kent merkezinin hava koşulları şöyle:

İstanbul gün içinde bulutlu, akşam saatlerinde kente yağış ulaşacak. Ankara'da sıcaklık 2 gün artacak, bugün 14 derece, bu akşam başkente de hafif yağmur yağabilir. İzmir ve bursa da yağışlı. Adana'da hem sıcaklık, hem de çöl tozları artıyor.

Marmara'da bugün hava daha ılık. Gündüz değil ama akşam bölgeye yine Trakya'dan başlayarak yağmur geliyor. Pazartesi günü yağışın yanı sıra, rüzgar lodostan fırtına şeklinde esecek.

İç Anadolu'da sıcaklık Pazar-Pazartesi 5-6 derece birden artacak. Konya 16 derece. Bugün fazla bir yağış yok, ama lodos taşıdığı çöl tozları ile pus yaratacak, havayı zaman zaman da kapatacak. Pazartesi günü lodos çok kuvvetli, karbonmonoksit zehirlenmelerine dikkat.

Ege'de sıcaklık artışa geçiyor, Pazartesi günü dışında sıcaklık, tüm yeni hafta boyunca artacak. Yağışlar giderek zayıflıyor. İki gün yerel yağacak. Bu akşam önce Muğla açıklarında, gece tüm kıyılarda fırtına bekleniyor.

Akdeniz ve Güneydoğu'da hava puslu, çöl tozları nedeniyle yarın Diyarbakır ve Gaziantep'teki yağışlar çamur şeklinde düşecek. Sıcaklık hızla artıyor, bugün 19 derece.

Doğu Anadolu bulutlu, sis ve pus var. Sıcaklık artışı başladı. Erzurum 6 derece. Yağış ise Pazartesi, Salı yeniden geliyor.

Karadeniz'de bugün çok etkili yağış yok. Akşam bolu, Zonguldak boyunca hafif yağabilir. Yarın Doğu Karadeniz hızla ısınacak, hava güneşli olacak ve Trabzon 19 dereceye çıkacak. Hafta ortasından sonra ise tüm bölge ısınıyor.