Yeni kabine belli oluyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan yeni kabineye dair açıklama geldi.

2023 Türkiye Genel Seçimleri’nin tamamlanmasıyla yeni kabine gündeme geldi. Sosyal medyada yeni kabinede kimlerin yer alacağı konuşulmaya başlandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yeni Kabine hakkındaki açıklaması şu şekilde;

“YSK’nın açıklayacağı kesin seçim sonuçlarına göre şekillenecek. Cumhurbaşkanımız Meclis’te yemin ettikten sonra aynı gün akşam göreve başlama töreni olacak. Buraya uluslararası liderler davet edilecek. Bütün bunlardan sonra Kabine açıklanacak.”

Eski bakan Mehmet Şimşek’in yeni Kabine’de görev alacağı yönündeki iddiaları değerlendiren Kalın şunları söyledi;

“Mehmet Şimşek Bey ile ilgili şunu söyleyeyim. Mehmet Bey bu süreçte dolaylı olarak destek verdi. Bundan sonra da verecek. Bunun şekli ne olur Kabineye girer girmez. Bunu bilemem. Kendisi bu sürece makamdan bağımsız olarak destek vermeye devam edecek.”

YENİ KABİNE PROGRAMININ ŞU ŞEKİLDE OLMASI BEKLENİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 15.00’te Meclis’te yemin edecek. 16.00’da Anıtkabir’e çıkılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’in ardından, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek “Göreve Başlama Töreni”ne katılacak.

Beştepe’ye gelişince Erdoğan’ın konvoyuna Atlı Tören Birliği eşlik edecek. Bu sırada 101 pare top atışı gerçekleştirilecek. Külliye ile aynı zamanda Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarına bağlı ordu karargahlarında da 101’er pare top atışı yapılacak.

78 ÜLKEDEN ÜST DÜZEY KATILIM

Beştepe’deki “Göreve Başlama Töreni”ne 78 ülkeden üst düzey katılım olacak. 21 ülke devlet başkanlığı, 13 ülke başbakanlık düzeyinde katılım gösterecek.

Törene katılacak isimler arasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yabancı konuklar onuruna Çankaya Köşkü’nde akşam yemeği verecek.

Erdoğan, yemeğin ardından kameraların karşısına geçecek ve yeni kabine üyelerinin isimlerini açıklayacak.