Yeni müze tren garına yapılacak

Uşak Arkeoloji Müzesi'nin fiziki konumu ile bulunduğu yöre açısından yeterli olmaması ve mevcut hali ile genişletilme olanağının da bulunmaması nedeniyle yeni bir müze yapımı sürekli gündeme geliyor.

Doğal yapısı bozulmadan müze yapım çalışmaları gerçekleştirmek istediklerini belirten Vali Kayhan Kavas mevcut tren garının bulunduğu yöre Uşak Kent Müzesi için adeta biçilmiş kaftan olduğunu söyledi.

Uşak’ın geleceği ve yeniden yapılanma çalışmaları için Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen Başkanlığı’ndaki heyetin bu yöreyi gezdiğini ve çok uygun olduğunu ifade eden Vali Kavas, “Heyet istasyondaki depo binasının uygun olacağını, yörede yapılacak çalışmaların ve düzenlemelerin TCDD yetkilileri ile birlikte yürütülmesini de istediler. Ayrıca bu gardan trenlerinde gelip, geçmesi, özendirilecek. Bu yörede yapılacak düzenleme ile dünyaca ünlü Karun Hazineleri’nin de sergilenmesi mümkün olacak.” dedi. Yapılacak geniş bir müze ile halen depolarda bekleyen on binlerce tarihi eserin sergilenmesine fırsat doğacağını kaydeden Kavas, bu garda buharlı trenlerin de çalışabileceğini, Şeker Fabrikası’nda bulunan ve halen çalıştırılmayan küçük lokomotifi de burada görüşe sunacaklarını söyledi. Kavas, yaptıkları girişimler ile Karun Hazineleri’nin idollerinin kopyalarının satışı için önemli bir gelişme sağlandığını sözlerine ekledi.