Yeni Şafak’a 20 bin YTL’lik tazminat davası

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ‘gerçeğe aykırı haber yazdığı’ gerekçesiyle Yeni Şafak Gazetesi muhabiri Veli Toprak ve haberi yayınlayan gazete aleyhine 20 bin YTL’lik manevi tazminat davası açtı.

Unakıtan’ın avukatı Ali Özkaya tarafından Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın dilekçesinde, Yeni Şafak’ta 23 Ocak 2006’da ‘Unakıtan bombası’ ve ‘Bir liderin hesabında muazzam para var’ başlıklarıyla yayınlanan haberdeki sözlerin müvekkiline atfedildiğini belirtti.

Unakıtan’ın herhangi bir kişi ya da bir siyasi parti liderinin mal varlığı veya banka hesabıyla ilgili açıklama yapmadığı, hiçbir bürokratından bu konuda bilgi almadığı ifade edildi. Haberin ‘gerçek dışı’ ve ‘hukuka aykırı’ olduğu ileri sürülen dilekçede, haber nedeniyle Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın kişilik haklarına haksız saldırıda bulunulduğu kaydedildi.

Unakıtan’ın açtığı davadan kısa bir süre önce de CHP Genel Başkanlığı ve Genel Başkan Deniz Baykal, söz konusu haberde ‘gerçek dışı beyanlarda bulunulduğu’ ve ‘kişilik haklarına saldırıldığı’ iddiasıyla Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Yeni Şafak Gazetesi ve haberi yazan Veli Toprak aleyhinde toplam 100 bin YTL’lik manevi tazminat davası açmıştı. Dava dilekçesinde, söz konusu haberde, “Maliye Bakanı, genel merkez inşaatı süren bir partinin genel başkanının hesabında muazzam para bulunduğunu ve aynı partinin 150 milyon YTL’si olduğunu söyledi.” ifadelerine yer verilmişti.