Yeni seçim sistemi yolda

AKP seçim sisteminde yapılması öngörülen değişikliklerle ilgili rapor hazırladı.

Kaleme alınan raporda, ‘tercihli sistem’, ‘daraltılmış bölge’, ‘barajın düşürülmesi’, ‘Türkiye Milletvekilliği’ ve ‘seçilme yaşının düşürülmesi’ gibi düzenlemeler var.

AKP’de seçim sistemi değişikliklerine ilişkin oluşturulan komisyon taslak raporunu hazırladı. Parti yönetimi tarafından son şekli verilen rapor Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderildi.
Raporda yer alan Anayasa değişikliği önerileri şöyle:

Seçilme yaşı: Milletvekili seçilme yaşı 30’dan 25’e inecek.
Türkiye Milletvekilliği: 550 milletvekilliğinden 100’ünün Türkiye Milletvekili olarak seçilmesi sağlanacak. Türkiye Milletvekilliği, siyasi partilerin alacakları oy oranına göre dağıtılacak. Böylece yüzde 10 barajını geçemeyen partilerin de TBMM’de temsil edilmesinin önü açılmış olacak.

AKP yönetimi, CHP’nin destek vermemesi halinde Anayasa değişikliğinin gündeme getirilmeyeceğini de ifade ettiler. Anayasa değişikliğinin yapılamayıp Türkiye Milletvekilliği düzenlemesinin getirilememesi durumunda da “Yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmesi”nin tartışmaya açılabileceğini, bu oranın da yüzde 7-8 olabileceği ifade ediliyor. Erdoğan’a sunulan raporda seçim yasalarında yapılacak değişikliklere ilişkin öneriler ise şöyle:

Daraltılmış bölge: İllerin birden fazla seçim çevresine bölünmesi öneriliyor. Buna göre, illerdeki seçim çevresi artırılabiliyor. Bu çerçevede halen birden fazla seçim çevresi bulunan Ankara, İstanbul ve İzmir’de bölge sayısı 10 ya da üzerine çıkarılabiliyor.
Tercihli oy sistemi: Bu uygulamada, seçmen partilerin gösterdiği adaylar arasında tercih yaparak, alt sıradaki bir adayın milletvekili seçilmesini sağlamıştı.

Takvim de çıkarıldı
AKP yönetimi, Erdoğan’ın konuyu bu hafta içinde değerlendireceğini, yapılacak değişikliklerle ilgili nihai kararın verilmesi halinde, düzenlemelerin yasa teklifi olarak TBMM Başkanlığı’na sunulacağını dile getirdiler.

AKP yönetiminin yaptığı takvime göre, karar verilmesi halinde değişiklik teklifleri en geç 9 Ekim Pazartesi günü TBMM’ye sunulacak. Komisyonlarda görüşüldükten sonra da 20 gün içinde TBMM Genel Kurulu’nda yasalaştırılacak.
Anayasa’ya göre seçimlere bir kala yapılan değişiklikler ilk seçimde uygulanamıyor.

Değişikliklerin önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde uygulanabilmesi için 30 Ekim’e kadar yapılması ve yürürlüğe girmesi gerekiyor.
AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, Anayasa değişikliği için arzulu olduklarını belirterek, “Uygun bir zemin bulursak, Anayasa değişikliği Meclis gündemine gelebilir” dedi.

Ergin, daha önce 2B ile ilgili pakette yer alan; milletvekili seçilme yaşının 25’e indirilmesi ile Türkiye Milletvekilliği’nin bulunacağı bir değişikliğin gerçekleşebileceğini kaydetti. Konuyla ilgili çalışmaları bulunduğunu ifade eden Ergin, Başbakan ABD’den döndükten sonra, parti organlarında görüşerek, değişiklik olup olmayacağı konusunda karar verileceğini bildirdi.

CHP: Ayak oyunu
CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu, AKP’den seçim sistemi değişikliğine ilişkin kendilerine ulaşan hiçbir bilginin bulunmadığını belirtti. Hacaloğlu şöyle dedi: “Seçilme yaşının 25’e indirilmesini destekliyoruz. Tabii-ki seçim yasalarında düzeltilmesi gereken şeyler var. Ancak hepsinin yanında dokunulmazlıkların kaldırılması gerekir. Bu, halkın iradesinin sağlıklı bir şekilde temsil edilebilmesinin de temel koşullarından biridir.”

Anayasa hükmü gereği seçim sistemine yönelik değişikliklerin gerçekleşmesi için çok az bir süre kaldığını anımsatan Hacaloğlu, AKP’nin bu konudaki çalışmasını da “Bunlar seçime üç gün kala ayak oyunlarıdır” diyekonuştu.