Yeni yıl yeni şeyler

Yepyeni bir yıla başladık. Yeni yılda, bir yenilik yapın, size çılgın geldiği için ertelediğiniz fikirlerinizi hayata geçirin.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Psikologu Musa Turan, insanların bir yenilik yapıp kendilerine çılgın gelen fikirleri ertelememeleri gerektiğini söyledi.

İnsanın yeni bir yıla başlarken farklı şeyler yapması gerektiğini belirterek, “İnsanlar çoğu zaman ’kendime zaman ayıracağım, yalnız kalacağım’ der. Fakat insanın kendine zaman ayırması demek yalnız kalması demek değildir” dedi.

İnsanın dinlenmek istediği zaman, en sevdiği şeyleri yapması gerektiğini dile getiren Turan, şöyle devam etti:

“İnsanın kendisine zaman ayırması demek zevk aldığı şeylerle, kişilerle vakit geçirmesi demektir. Dinlenmek sadece bedeni dinlendirmek değildir, önemli olan zihni dinlendirmektir. Uyumak ile dinlenmek olmaz. Dinlenmek keyif ve zevk alınan ortamlarda bulunmaktır. Onun için insanlar her zaman yaptıklarından farklı şeyler yapmalı. İnsanlar bir yenilik yapıp kendilerine çılgın gelen fikirleri ertelememeli.” Turan, bu yıl, geçen yıldan farklı olarak yapılabilecekler konusunda şu önerilerde bulundu:

“En azından bir günü tamamen kendinize ayırın, bir kez hiç bilmediğiniz bir dilde ’seni seviyorum’ demeyi öğrenin, kendinize ya da bir sevdiğinize mumlarla dolu bir doğum günü pastası alın. En azından bir kez duşta şarkı söyleyin, duygularınıza engel olmayın, bırakın gözyaşlarınız süzülsün. Bir kez bir aşk şiiri okuyun, yüksek sesle gülün, bir kez güneşin doğuşunu seyredin. En azından dargın olduğunuz bir kişi ile barışın, bir kez birisine onu sevdiğinizi söyleyin, bir kez hayal kurun.

En azından bir kez trafikte birisine yol verin, bir kez yastık kavgası ya da su savaşı yapın, birisine gülümseyin. En azından bir kez kuşlara yem verin, yaşlı bir insana yardımcı olun, bir yoksula yardım edin, bir eşyanızı birisi ile paylaşın, bir kez birisine sarılın.”