Yeni yıla intihar haberleri ile girdiler

2006'nın ilk ayında Batman'da yine intiharlar konuşuldu.

İntihar vakaları arasında en düşündürücü olanı ise, ilköğretim okulu öğrencisi 12 yaşındaki N.Ş’nin kendini asması oldu.

Ocak ayının 26’sına kadar il genelinde 4 ölümle sonuçlanan 16 intihar girişimi oldu. Yine kadınların ilk sırayı aldığı olayların çarpıcı yönü ise, intihar yaşının 12’ye kadar düşmesi oldu.

2006 yılının daha 3. gününde aile içi şiddete maruz kaldığı belirtilen 16 yaşındaki N.B. adındaki kız çocuğu kendini iple asarak intihar etti. 15 Ocak’ta 19 yaşındaki Murat Bilir, sevdiği kıza sevgisini ıspatlamak amacıyla kafasına silah sıkarak intihar etti.

Bir sonraki gün Batman en vahim intihar haberiyle uyandı. 12 yaşında ilköğretim 5. sınıf öğrencisi N.Ş. kendini asarak intihar etti. Daha sonra, 25 Ocak’ta 14 yaşındaki B.S. kafasına dayadığı kuru sıkı tabancayla intihar etti. En son 26 ocakta, H.Açan karnına dayadığı silahla intihar etti.

Ölümle sonuçlanan 5 intihar olayının yanı sıra, 4’ü kadın olmak üzere intihar girişiminde bulunan toplam 10 kişi de, hastanelerde tedavi altına alındı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Özel Batman Hastanesi Nöroloji Uzmanı Ziya Arık, intiharların sebebi istenmeyen evlilikler ve ekonomik sıkıntılar olduğunu ileri sürdü. Arık, “Batman’da ki sosyal yapı, aile içerisinde özellikle bayanların maruz kaldığı baskı ve şiddet olayları ve istenmeyen evlilikler intiharı körüklüyor. Önemli ikinci faktör ise ailelerin çektiği ekonomik sıkıntılar, bunun yanında depresyon ve aile içerisindeki iletişim kopukluğu da intiharları çoğaltıyor. Ayrıca son yıllarda köyden kente göç eden gençlerin kent hayatına adapte olamamaları da önemli bir neden oluşturuyor.” dedi.

Bölgede kadınlara yönelik faaliyet sürdüren kadın merkezleri de olayların kökeninde ki, en büyük nedenin iletişimsizlik olduğunu savundu.

Kadın Danışma Merkezi’nde görevli psikolog İrfan Aktaş, intiharın anlık birşey olmadığını, bunun bir alt yapsının olduğunu savunarak, aile içi iletimşizliğin gençleri bunalıma sürüklediğini ileri sürdü.