Yeni yurtlar dört dörtlük!

Yurt Kur Genel Müdürü Hasan Albayrak; Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Yerleşkesi'ne kuracakları otel yurtlarda, her odada televizyondan buzdolabına kadar pek çok yeniliğin öğrencilerin hizmetine sunulacağını açıkladı.

Protokol töreninde konuşan Yurt Kur Genel Müdürü Hasan Albayrak; yurt inşaatlarında yeni bir dönem başlattıklarını belirterek, “Artık üniversitelerin yanında öğrenci yurtlarının yapılmasını istiyoruz. Şu anda 21 üniversite ile söz konusu çalışmanın yaygınlaşması için yazışıyoruz” dedi. Davutpaşa Yerleşkesi’ne inşaa edilecek bin kişilik yurtlarda, öğrencilere her türlü hizmetin sunulacağını anlatan Albayrak, “Yurtlarda bir ve üç kişilik odalar olacak. Tek kişilik odalar, mastır ve doktora öğrencileri için ayrılacak. Buralarda buzdolabından televizyona, duştan, tuvalete, lavaboya kadar her şey bulunacak Ayrıca, yurtlarda bir tanede sinema salonu olacak. Bu salonlar, gerektiğinde tiyatro salonu, konferans salonu olarak da kullanılabilecek. Ayrıca; bu salonlar sivil toplum örgütlerine de açık olacak” diye konuştu.

Hasan Albayrak, bundan sonra yurt yapımlarında, ihaleden inşaatın bitirilmesine kadar sürenin en fazla iki yıl ile sınırlı tutulacağını da açıkladı.

İmza töreninde bir konuşmada Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durul Ören yaptı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin şu anda toplam 500 kişilik yurdu bulunduğunu hatırlatan Ören, “Ancak bu yurtlar kötü şartlarda. Yurtlar bizim için ihmal edilmiş en önemli nokta” dedi.

Ören, kurulacak bin kişilik yurdun ilerleyen dönemde kapasitesinin 3 bine yükseltileceğini de aktardı.

Davutpaşa Yerleşkesi’nde kurulacak yurt, yaklaşık 45 bin metrekare arsa üzerinde ilk etapta bin kişilik olarak inşa edilecek. Yurt, en az 3 bin kişiye arttırılacak şekilde planlanacak. Yurdun maaliyetinin 17 trilyon lira olması bekleniyor.