Yenimahalle’de canlar oruç açtı

Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Aleviler için kutsal sayılan Muharrem ayı dolayısıyla matem orucu tutan vatandaşlara iftar yemeği verdi.

Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Aleviler için kutsal sayılan Muharrem ayı dolayısıyla matem orucu tutan vatandaşlara iftar yemeği verdi.

İlk Adım Salonu’nda gerçekleşen oruç açma programına Başkan Yaşar’ın yanı sıra Başkan Vekili Müslüm Ertekin, CHP İlçe Başkanı Ali Buçan ve yönetim kurulu, CHP Bitlis İl Başkanı Çetin Yavuz ve yönetim kurulu, AYDOS Dernekler Federasyonu Başkanı Nurikan Akdemir ve dernek üyeleri, Irmak Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Dr. Ali Yücel, Ankara Cem Vakfı Başkanı Şahin Akıncı ve çok sayıda Alevi vatandaş katıldı.

ORUÇ AÇILDI, DUALAR YAPILDI

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sas) Torunu İmam Hz. Hüseyin (r.a) ve beraberindekilerin katledilmesinin yasının tutulduğu Muharrem ayı nedeniyle bir araya gelen vatandaşlar, dualar eşliğinde Muharrem ayı orucuna özel olarak hazırlanan yemeklerle oruçlarını açtı. Dini duyguların doyasıya yaşandığı yemekte, Aşık Yakup Akdoğan ve Necla Ertürk’ün okuduğu mersiyelerin ardından Lokma Duası’nı Dede Arif Hikmet Dalkılıç yaptı.

“KERBELA ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ”

Muharrem ayının, Müslümanlar için hem sevinç hem yas ayı olduğunu belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar, “Muharrem, tüm insanlığı kucaklayan ve alemlere rahmet olarak indirilen İslam’ın Peygamberi Hazreti Muhammed’in (sas) torunu, kucağında, omuzunda taşıdığı Hazreti Hüseyin’in (r.a) Kerbela’da şehit edilmesi anısına tutulan bir yas orucunu temsil ediyor. Zalimin zulmüne karşı direnç gösterme, yiğitlik, birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin korunmasının önemini anlatıyor. Dünyamızda sevinçlerin ve mutlulukların arttığı, kardeşliğin ve hoşgörünün egemen olduğu, iyiliklerin kötülükleri yendiği, huzurun egemen olduğu ve aşure tadında birleşildiği günlerin özlemiyle Kerbela şehitlerini anıyor ve bu yılki Muharrem mateminin iyiliklere vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu.

CANLARA TEŞEKKÜR

Muharrem ayında Alevi dostlarını yalnız bırakmayan ve onlara ev sahipliği yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a canlar teşekkür etti. AYDOS Dernekler Federasyonu Başkanı Nurikan Akdemir, “Değerli canlar, toplumun her katmanı, İslamiyet’i kendine rehber seçmiştir. Dinimiz ve peygamberimiz birdir. Bizler peygamberlerine ve ehlibeytlerine sahip çıkan insanlarız.” dedi.