Yenimahalle ilçesinde engelsiz yaşam mümkün

Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Engelliler Üst Kurulu heyetini makamında ağırladı.

Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Engelliler Üst Kurulu heyetini makamında ağırladı. Yenimahalle Belediyesi’nin engellilere hizmet konusunda da Türkiye’de ilklerin belediyesi olduğu kaydeden Yaşar, “Sosyal belediyeciliği bir gereği olarak engelli vatandaşlarımızı kucakladık. İlçemizde yaşayan yaklaşık 7 bin engelli vatandaşımıza 64 yılda yapılamayan hizmeti 5 yılda gerçekleştirdik” dedi.
CHP Meclis Üyesi ve İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven ve Engelliler Üst Kurulu İçanadolu Temsilcisi Cemal Kaman, beraberindeki çok sayıda engelli vatandaşla birlikte Yenimahalle Belediyesi’ni ziyarette etti. Belediyenin engellilere yönelik hizmetlerinin damga vurduğu ziyarette Başkan Yaşar, Türkiye’ye örnek olmuş uygulamaları birer birer konuklarına anlattı.
Her sağlıklı bireyin potansiyel bir engelli olduğunu hatırlatan Yaşar, “Ülkemizde engelli vatandaşlarımıza yönelik yıllardır süre gelen yanlış bir bakış açısı vardı. Biz bu bakış açısını Yenimahalle’de kırdık. 2009 yılında görevi devraldığımda daha önceki yıllarda engelliler adına yapılmış hiçbir hizmetin olmadığını üzülerek gördüm. Bu nedenle engelliler konusu üzerinde özellikle durarak bu vatandaşlarımız için mücadele verdim. Engelliler Şube Müdürlüğü’nü Türkiye’de ilk defa belediye çatısı altında kurarak işe başladık. Ardından hizmetler ardı ardına geldi. Çayyolu Omurilik Felçlileri Yaşam Merkezi, Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Tesisleri, Yenikart ve Elele projeleri gibi pek çok projeyi hayata geçirdik. Gerçekleştirdiğimiz aktivitelerle engellileri sosyal hayata kazandırdık. Engellilerimizin eşit yurttaş olması için mücadele veriyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖRNEK YENİMAHALLE

CHP Milletvekili Hülya Güven ise CHP’li belediyelerde engellilere yönelik çok güzel hizmetlerin olduğunu söyledi. Yenimahalle’nin diğer belediyelere güzel bir örnek teşkil ettiğini kaydeden Güven, Yaşar’a teşekkür etti.
CHP Engelliler Üst Kurulu’nun faaliyetleri hakkında bilgiler veren Engelliler Üst Kurulu İçanadolu Temsilcisi Cemal Kaman ise Yaşar’ı güzel hizmetlerinden dolayı tebrik etti.
Ziyaretin sonunda Yenimahalle Belediyesi’nin engellilere yönelik hizmetleri sinevizyon gösterisiyle konuklara anlatıldı.