Yer fıstığı üretimi iki katına çıkarılacak

Türkiye'nin önemli ürünleri arasında yeralan yer fıstığında, uygulanan geleneksel yöntemler nedeniyle birim alandan alınan ürünün düşük olması fıstıkçıları harekete geçirdi

1980’lerde ABD’den ithal edilen fıstıkların Türkiye’de ekildiği ve 15 yıldır tohumluk olarak bu fıstıkların kullanılmasının üretimi düşürdüğü öne sürülüyor.
Yer fıstığının kalbinin attığı Osmaniye’de Başpınar Fıstıkçılık’ı ziyaret ederek incelemelerde bulunan Türkiye’nin ilk özel sektör tohumculuk firmalarından Polen Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Alev Kutay, geçmişten gelen yanlış uygulamalar yüzünden yer fıstığı üretiminin yarı yarıya düştüğünü söyledi. 20 yıldır aynı yöntemlerle çiftçilerin ABD’den ithal edilen fıstıkların kullanıldığını belirten Kutay bunu akraba evliliği yapmaya benzetti.

Kutay, “Nasıl ki akraba evliliklerinde çocuklarda genetik bozukluklar oluyorsa benzer durum yer fıstığı içinde geçerlidir. Çiftçi yıllardır ilk ithal edilen fıstığı kullanarak üretim yaptı. Ekilen fıstıklardan biderlik (tohumluk) olarak ayrıldı. Bu yıllarca böyle devam ederek günümüze geldi. Bu durum ise fıstığın yozlaşmasına ve bozulmasına neden oldu” dedi.

Türkiye’de yer fıstığı bitkisinin ihmal edildiğini, tohum ıslahı çalışmalarının yapılmadığını ve bu yüzden üretimin düşmesi nedeniyle maliyetlerin arttığını ifade den Kutay, çiftçilerin sertifikalı tohumları kullanarak sıkıntılarını aşabileceklerini dile getirdi. Üretimin tohumdan başladığının altını çizen Polen Tohumculuk ve Tarım ürünleri San. Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Alev Kutay şunları söyledi: “1980’lere kadar tohuma önem verilmedi. Bu tarihten sonra tohumculuk özel sektörler tarafından yapılmaya başlandı. Mısır, Ayçiçeği, baklagiller ve birçok üründe üretim yaşanırken yer fıstığı ihmal edildi. Yer fıstığı tohumu tek tip olarak ekildi. Tohumların benzeri kullanıldı. Bu da yıllar geçtikçe fıstığı yozlaştırdı ve üretimin düşmesine neden oldu. Şu anda fıstık üretimi 90 bin ton civarında. Eğer fıstıkta tohum ıslahı yapılmış olsaydı bu üretimin şu anda 2 katına çıkmış olması lazımdı.”

İhmal edilen yer fıstığının aslında havadaki azotu kullanmasından dolayı çevreye büyük yararları olduğunu, gübre kullanımını azalttığını ve bu yüzden maliyetleri düşürdüğünü belirten Kutay, yapacakları tohum ıslah çalışmaları ile 4 çeşit fıstık üretimine Osmaniye’de başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Yıllardır fıstık eken ve son yıllarda ektikleri fıstıktan zarar eden çiftçiler de tohum ıslah çalışmalarına destek veriyor. Her yıl 50 dönümlük tarlasına yer fıstığı eken ve düşük verim aldığını ifade eden 4 çocuk babası Ali Çetin (56) tohum ıslah çalışmalarının üretimi arttıracağını düşünüyor. Tarlasını kendi bildi bileli atadan dededen yöntemlerle ektiğini bu yüzden zarar ettiğine inandığını belirten Çetin, “Bundan sonra daha bilimsel yöntemlerle tarlamı ekeceğim. Ben her yıl fıstığımı geçen yıl ayırdığım fıstığımdan kendime ayırdıklarımla ekerdim. Ancak bunun yanlış olduğunu öğrendim. Bu yüzden bundan sonra ıslah edilmiş daha kaliteli sertifikalı tohumları tarlama ekeceğim” diye konuştu.

Üretim ve işletmenin bir bütün olduğunu fıstık üretimindeki düşüklüğün hem çiftçilere hem de işletmelere zarar verdiğini belirten Başpınar Fıstıkçılık Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Başpınar, Polen tohumculukla görüşmeleri neticesinde Tarım Müdürlüğü’nün de desteğini alarak yer fıstığında ıslah çalışmalarına başladıklarını söyledi. 15 yıldır ilde ABD’den ithal edilen fıstığın kullanıldığını ve bu fıstığın zamanla yozlaştığını belirten Başpınar “Üretimin yüzde 50’si pazarlaması da Osmaniye’de. Bu işten doğrudan ve dolaylı olarak 25- 30 bin kişi, ekmek yiyor. Bu anlamda yer fıstığı sektörüne sahip çıkarmamız gerekiyor. Bizde işletme olarak Polen tohumculuktan destek istedik. Bu anlamda ıslah çalışmaları ile üretimi arttırmayı hedefliyoruz. Bu da yer fıstığında dışa bağımlılığımızı azaltacaktır” dedi.

POLEN TOHUMCULUK

Polen Tohumculuk 17 yıl önce Manisa’da İsviçre firmasına ait şirkette çalışmaya başlayan ziraat mühendisleri Öner Yeşilkaya, Alev Kutay, Nazmi Başaran ve Adnan Karaçetin tarafından 1998’de kuruldu. Polen Tohumculuk’un ürettiği tohumlar iç piyasanın yanı sıra İtalya, İspanya, Fransa ve Hırvatistan’a ihraç ediliyor. Türkiye tohum ihracatının yüzde 10’unu gerçekleştiren firma, 2003 yılında bin 250 ton mısır tohumu ihraç ederek Türkiye’ye 1,5 milyon Euro kazandırdı. İç piyasaya ise 500 bin dolarlık satış yapan firmanın 6 bin ton kapasiteli fabrikasında 11 ziraat mühendisi görev yapıyor. Yılın dört ayı 500 kişiye iş imkânı sağlayan firma, 300 çiftçiden de sözleşmeli olarak ürettiği mısır tohumlarını satın alıyor.