Yerel kanalların frekans ağını genişletiliyor

RTÜK İzin ve Tahsisler Dairesi Başkanı Yılmaz Kesmeci, yerel kanalların frekans ağının daha da genişletileceğini belirterek, sadece şehir merkezine yayın yapan kanalların artık köylere de yayın ulaştırabileceğini ifade etti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), Konya’da düzenlediği ‘Yerel ve Bölgesel Yayıncılara Eğitim’ seminerine devam edildi. Rixos Otel’de yapılan seminere Nevşehir, Kırşehir, Niğde ve Kayseri olmak üzere birçok ilden 100’e yakın yerel radyo ve televizyon temsilcisi katıldı.

Seminerin ikinci gününde konuşan Kesmeci, RTÜK’te yeni yapılanmalara gidildiğini ve yerel habercilerin daha kaliteli, daha verimli yayın yapması için yeni yasaların çıkarıldığını söyledi. Kesmeci, yayın frekansı ağının daha da genişletileceğini belirterek, sadece şehir merkezine yayın yapan kanalların artık köylere de yayın ulaştırabileceğini ifade etti. Yerel ve bölgesel yayın yapan bütün kurumların sıkıntılarını gidermeye gayret ettiklerini kaydeden Kesmeci, ”Yapılan yeni projeyle yerel basınımızın sıkıntılarını anketle belirleyeceğiz. Hangi konuda daha çok alt yapı sorunu varsa ona el atacağız.” dedi.

Başkan Kesmeci, Türkiye genelinde yerel basının neredeyse profesyonel anlamda yayın yaptığını dile getirerek, yerel basının ihtiyaçlarını karşıladıkları takdirde daha iyi yayın yapacaklarına inandıklarını aktardı.

Başkan Kesmeci, konuşmasının ardından katılımcıların sorularını cevapladı.

Kırşehir’den seminere katılan Ahi TV Yayın Müdürü Müşerref Acer, RTÜK aracılığıyla İç Andadolu’daki yerel basının toplanmasını sevindirici bulduğunu belirterek, ”RTÜK’ün yapacağı yeni çalışmaların çok iyi netice vereceğine inanıyorum. Sayın Başkanımız Yılmaz Kesmeci’nin de dediği gibi yerel radyo ve televizyonların sorunları bir anketle belirlenip, bu sorunlara bir çözüm bulunursa, tarafımızdan yapılacak yayınların da daha verimli olacağına inanıyorum.” dedi.