Yerel medya Marmaris’te buluşacak

Yerel medya mensupları, "Yarın İçin Dijital Çözümler" temalı eğitim semineri için Muğla'nın Marmaris ilçesinde buluşacak.

Yerel medya mensupları, “Yarın İçin Dijital Çözümler” temalı eğitim semineri için Muğla’nın Marmaris ilçesinde buluşacak. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği seminere Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Manisa, Isparta, Uşak ve Muğla’dan 300’ü aşkın basın mensubunun katılması bekleniyor. Eğitimde konuşma yapmak ve panellere katılmak üzere Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay ve çok sayıda akademisyen gelecek.

Düzenlenmesi planlanan eğitim, seminer ve panellerde 29 Kasım 2012 Perşenbe günü “Görsel ve İşitsel Medyada Dijital Çözümler”, “Yerel Medyanın Geleceğinde Yeni Medyanın Rolü” ve “Dijital Medyanın Yeni Patronları” konuları ele alınacak. 30 Kasım Cuma ise medya mensuplarına “Yerel Medyada Dijital Çözümler” adlı sertifika programıyla “Sosyal Medya Kanalları” ve “Ipad Yayıncılığı Uygulamaları” konularında bilgi verilecek. Yerel medya mensuplarının sıkıntılarının dinlenmesi ve çözüm önerilerinin birlikte oluşturulmasının yanında Muğla’nın tarihi, kültürel, doğal ve turistik güzellikleri de dünyaya tanıtılacak.

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Yayın Dairesi Başkanı Ali Güneş, bu çalışmayla yerel medyayı dijital medyayla buluşturmayı amaçladıklarını ifade ederek şöyle konuştu: “Bugün gelinen noktada dünyanın önemli gazeteleri ve dergileri, tablet uygulamalarına giriyor. Kendilerini dijital ortamda ifade ediyorlar. Dolayısıyla yerel medya da kendi yörelerinin, merkezlerinin ürettiği haberleri, bütün dünyayı etkileyebilecek, en azından dünya tarafından takip edilip görülecek şekilde dijital ortama aktarmayı başaracak.”

Yayın Şube Müdürü Zeliha Doğan Yeşil de yerel medyanın dünyaya dijital açılımını sağlamak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirterek, çalışmayı Türk yerel medyasını dünyaya taşımanın ilk adımı olarak değerlendirdi. Basın Yayın Dairesi Uzmanı Simla Özçelikel ise eğitim programında öncelikle Türkiye ve dünyadaki uygulamalara dair bilgiler vereceklerini, sonra da Ipad dağıtarak, bir atölye şeklinde yayınlarını, gazetelerini, dergilerini dijital ortama nasıl aktaracaklarına dair basit bir demoyla uygulama yapacaklarını söyledi.