Bir sandıkta en fazla 320 kişi oy kullanılacak

Yerel seçimlerde bir sandıkta en fazla 320 kişi oy kullanılacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 30 Mart 2014'te yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde bir sandık bölgesinde seçmen sayısının 320 olarak belirlenmesine ve köylerde seçmen sayısının 400'ü aşmadığı takdirde bir sandıkta oy kullanabileceğine karar verdi.

    Başkanlık makamından Kurul'a verilen yazıda, "Mahalli idareler genel seçimlerinde seçmenler bir sandık bölgesinde en az 2 seçim için 2 sandıkta oy kullanacaklarından, tüm yurt genelinde sandık alanlarının yetersiz olması ve ayrıca tasarruf ilkesi de göz önüne alınarak, anayasanın 79. maddesi ile 298 sayılı kanunun verdiği yetki gereğince 30 Mart 2014'te yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen kütükleri hakkında kanunun 5. maddesinde 3959 sayılı kanun ile yapılan değişiklik dikkate alınmayarak bir sandık bölgesinde seçmen sayısının 320 olarak belirlenmesine, ancak köylerde seçmen sayısının 400'ü aşmadığı takdirde bir sandıkta oy kullanacağına karar verilmelidir." denildi.

    YSK, başkanlık makamına verdiği cevapta ise "30 Mart 2014'te yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde bir sandık bölgesinde seçmen sayısının 320 olarak belirlenmesine ve köylerde seçmen sayısının 400'ü aşmadığı takdirde bir sandıkta oy kullanabileceğine oy birliği ile karar verdi." ifadeleri yer aldı.