Yerli ilaç sanayisi zor durumda

Cumhuriyet Halk Parstisi (CHP) Denizli Milletvekili Mehmet Neşşar, yerli tıbbi cihaz üreticilerinin, hazırladıkları bir raporla içinde bulundukları zor durumu kendisine bildirdiğini söyledi.

Neşşar, “Yerli ilaç sanayiciler raporunda, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı yabancı firmalara karşı korumacı davranıyor. İhale Yasasına göre yerli üreticiler lehine uygulanması gereken yüzde 15 avantaj kamu hastanelerince uygulanmıyor. Yerli ürünlere protokol süreleri daha uzun tutularak, daha düşük bedel ödendiğini bildiriyorlar.” dedi.

Sağlık piyasasında yerli ürünlere karşı bir güvensizlik ve yabancı ürünlere karşı bir tercih olduğunun altını çizen Neşşar, ancak izlenen politikanın Tıbbi Cihaz Sanayisi’nin orta ve uzun vadede sağlık harcamalarını tümüyle dışa bağımlı duruma getirdiğini dile getirdi.

Yerli tıbbi cihaz sanayisinin bu şartlarda ayakta kalmasının imkanı kalmadığını ileri süren Neşşar, “Bu konuyu Meclis’in denetim mekanizmalarından birisini kullanarak hükümete sormaya gerek duymuyorum. AKP’nin tercihi belli olduğuna göre gelecek yanıtın bir anlamı da olmayacaktır ancak sağlık harcamalarının sürdürülebilir olması bakımından diğerleri yanında, kendi ürettiğimiz sarf malzemeleri ve tıbbi cihazların sağlık kuruluşlarında daha fazla kullanılmasının sağlanmasının önemini dikkate sunmak istiyorum.” şeklinde konuştu.