Yerli ve yabacı uzmanlar diyabet hastalığına çare arıyor

Dünyadaki sağlık harcamalarının en önemli kalemlerinden birini oluşturan diyabet hastalığı, 20 ülkeden 400 uzmanı İstanbul'da bir araya getirdi.

Dünyadaki sağlık harcamalarının en önemli kalemlerinden birini oluşturan diyabet hastalığı, 20 ülkeden 400 uzmanı İstanbul’da bir araya getirdi. Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen 7.Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi’nde dünyadaki diyabet hastalığı durumu, artışı ve ileri ki yıllarda hastalığın nasıl bir performans sergileyeceği masaya yatırıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’nin yaklaşık yıllık 10 milyar TL’yi bu hastalık için harcamak durumunda kaldığını ve Türkiye’deki her 100 kişiden 7’sinin bu hastalığı taşıdığını belirtti.

Swiss Otel’de başlayan toplantıya katılan uzmanlar çığ gibi büyüyen diyabet hastası sayısına karşı alınabilecek önlemleri görüşmek üzere toplandı. Açılışı oturumunda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, gelecek 20 yıl içinde diyabetin dünyada yaklaşık yarım milyar insanı etkileyeceğini belirtti. Modern çağın yaşam şekilleri haline gelen sağlıksız beslenme, hareketsizlik, obezite gibi faktörlerin etkilediği diyabetin büyük risk oluşturduğunu belirten Çelik, hastalığın her yaş grubu için ciddi bir risk haline geldiğini belirtti.

Diyabetin Türkiye ve dünya için tehdit haline geldiğini anlatan Çelik, verdiği rakamlarla da bu gerçeğin altını çizdi. Çelik, “Diyabet hastalarının sayısı giderek artmaktadır. 2012 yılında yüzde 17 artışla 2 buçuk milyondan 5 milyon 100 bin kişiye ulaştı. Diyabetin Türkiye genelindeki görülme sıklığı 2008 yılında yüzde 3.5 iken 2012 yılında bu oran yüzde 6.9’a ulaşmıştır.” dedi. Türkiye’de her yüz kişiden 7’sinde diyabete rastlandığını hatırlatan Çelik, hükümetin de bu hastalıkla mücadelede yasal düzenleme yaptığını hatırlattı.

MALÜL SAYILACAKLAR

Diyabet hastalarının malül sayılabilmesi için hastalık taşıyan insanların 3 organının etkilenmesinin yeterli kabul edileceğini belirten Çelik, “Maluliyet yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile diyabet hastalarına ilişkin maluliyet kriterlerini genişlettik.Yeni düzenlemeye göre diyabet hastalarının en az 3 organının orta yada ileri düzeyde bozulmasının maluliyet kriteri olarak kabul etmeye başladık. Çelik, önemli olan unsurun hastalık sırasında yapılacaklardan çok, hastalığın önlenmesine ilişkin çalışmalar olduğunu belirterek bu sayede hem toplum sağlığının korunacağını hem de yılda 5 milyar doları bulan diyabet sağlık harcamalarının önüne geçilebileceğini ifade etti. Çelik konuşmasının sonunda düzenli egzersizi başta kendisi olmak üzere herkese tavsiye ettiğini belirterek sözlerini tamamladı.

SGK BAŞKANI İLHAN: 551 MİLYON DİYABET HASTASI OLACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan da diyabetin Türkiye ile birlikte bütün toplumları etkiler hale geldiğini, 2030 yılında dünyada 551 milyon diyabet hastasının oluşacağının tahmin edildiğini söyledi. Türkiye’nin de diyabet için yaptığı masrafın önemli oranda arttığını belirten İlhan, sağlık sisteminin diyabet hastalığının artışına nasıl engel olabileceğini, bu ihtiyaçlara nasıl cevap verebileceğini tartışacaklarını belirten İlhan, dünyadan ve Türkiye’den katılan uzmanların toplantıda bu meseleleri masaya yatıracağını anlattı.

HİRST: ŞU ANDAKİ HASTA SAYISI 382 MİLYONA ULAŞTI

Dünya Diyabet Forumu (IDF) Başkanı Sr. Michael Hirst de 240 ulusal derneğin IDF ile bir araya geldiğini ve kurumun diyabetli insanların sesi olduğunu belirtti. 2025 yılında dünyadaki diyabet hastalarının sayısının 382 milyon kişiye ulaşmasını beklediklerini anlatan Hirst, ancak diyabetli hasta sayısının şimdiden bu rakamı yakaladığını ve bu hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısının da 5.1 milyon olarak tahmin edildiğini belirtti. Bu rakamın aslında daha yüksek olduğunu belirten Hirst, bazı organ yetmezliği hastalıklarının da aslında diyabete bağlı olarak gerçekleştiğini söyledi. Dünya genelinde bu hastalık için harcanan paranın miktarını 548 milyar dolar olarak açıklayan Hirst, Avrupa’da 56, Ortadoğu’da 34, dünyada ise 382 milyon diyabet hastası bulunduğunu belirterek bu hastaların yarısının diyabet hastası olduklarının farkında bile olmadıklarının altını çizdi.

Hirst, Türkiye’de 2013 yılında 7 milyon diyabet hastası olduğunu da hatırlattı. Hastalığın yayılmasında artan kentleşme, hızlı yemek kültürünün yaygınlaşması, egzersiz yetersizliği ve kırsaldan şehirlere doğru gerçekleşen göç gibi faktörlerin belirleyici olduğunu ifade ederek, özellikle tuz tüketiminin azaltılması gerektiğine işaret etti.

Hirst ayrıca, toplantıda sağlıkla ilgili sorunların görüşülmesi ve danışmanlık yapmak, diyabetin önlenmeye çalışılması ve ayrımcılığa son vermek gibi gündemlerinin olduğunu kaydetti.