Yeşil fasulye kırmızı etle yarışıyor

Kış aylarında durgunluk yaşayan sebze fiyatları, havaların ısınmasıyla harekete geçti.

Kış sezonunda üretimi az olan yeşil fasulyenin fiyatında son bir ayda yüzde 200’lere varan artışlar yaşanıyor. Yaş meyve sebzenin merkezi olan Antalya Toptancı Hali’nde taze fasulyenin fiyatı bir ay önce 3,30 YTL civarında seyrederken şimdi 9 YTL’den alıcı buluyor. Ocak ayında son yılların en düşük fiyatına inen domates, artık kendini toplamış görünüyor. Aralık-Ocak ayında 20 kuruşa kadar düşen domates şimdi 0,50-1,00 YTL arasında işlem görüyor. Fiyatlardaki hareketlenmenin Mart sonuna kadar sürmesi bekleniyor.
Havaların sık sık değişkenlik göstermesi, ürün kalitesini düşürdü. Bir ısınıp bir soğuyan havalar, seralarda ısıtma problemini de beraberinde getirdi. Seralarda yaşanan ısı problemi yüzünden domateste istenilen kalite elde edilemezken, taze fasulye üretimi de düşük kaldı. Bu yüzden fasulye fiyatları bu yıl kırmızı et fiyatları ile yarışır hale geldi.

Antalya Toptancı Hali yetkilileri, taze fasulyenin sürekli artmasını piyasaya arzın az olmasına bağladı. Üreticinin artık kaliteli ve ilaç kalıntısı olmayan ürün yetiştirmek zorunda olduğunu vurgulayan yetkililer, aksi durumda malın satılmayacağı uyarısında bulundu.

Bu arada modern seralarda üretim yapan çiftçiler, fiyat istikrarsızlığından pek etkilenmedi. Topraksız ve ekolojik şartlarda yetişen ürünler, diğerlerine göre yüksek fiyattan işlem görüyor. Teknolojik donanıma sahip modern serada yetişen domates 1 YTL’den aşağı düşmezken klasik üretim yapan çiftçinin domatesi ise en fazla 90 kuruşa kadar çıkabildi.

Üretici ve komisyoncu İsmail Erten, şu an itibariyle domatesin fiyatından memnun olduklarını söylüyor. Aralık-Ocak aylarından domates fiyatının çok düşük olması nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadıklarını hatırlatan Erten, “Daha bir ay önce 30 kuruşa alıcı bulunmayan domates şu an 90 kuruşa satılıyor. Mart sonuna kadar bu fiyatta seyretmesini umuyoruz.” dedi. İhracatçıya verilen teşvikin üreticiye de verilmesini isteyen Erten, “Malı yetiştiren çiftçiye bir şey yok. Ürünü alıp satan ihracatçıya teşvik var.” ifadelerini kullandı.

Ürün Birim En Yüksek En Düşük

Biber (Dolmalık) Kg. 2.80 0.90

Biber (Sivri) Kg. 2.70 0.80

Domates (Cam) Kg. 0.90 0.30

Fasulye (Sırık Cam) Kg. 9.00 3.00

Ispanak Kg. 0.70 0.15

Salatalık Kg. 1.60 0.50

Kabak (Cam) Kg. 1.30 0.40

Karnabahar Kg. 1.70 0.50

Marul (Düz) Adet 0.60 0.10

Marul (Kıvırcık) Adet 0.50 0.10

Patlıcan (Cam) Kg. 2.00 0.60

Pırasa Kg. 0.80 0.20