Yeşilçam Oscarları’nın adayları

Yeşilçam Ödülleri'ne aday gösterilen film, yönetmen ve oyuncular açıklandı. 'Güneşi Gördüm', 'Vavien', 'Nefes', 'Pandora'nın Kutusu' ve 'Hayat Var' 150 bin TL için yarışacak

TÜRSAK Vakfı’nın, Turkcell’in ana sponsorluğunda Beyoğlu Belediyesi’yle birlikte düzenlediği Yeşilçam Ödülleri’nin adayları açıklandı. Cansu Dere ve Sinan Tuzcu’nun sunuculuğunu üstlendiği basın toplantısına Mahsun Kırmızıgül, Yavuz Bingöl, Engin Günaydın, Berrak Tüzünataç, Demet Evgar, Ebru Akel gibi ünlü oyuncular katıldı.

İki etaptan oluşan Yeşilçam Ödülleri’nde aday filmlerin seçimleri, sektör temsilcileri, sinema yazarları ve aday adayı filmlerin yaratıcılarından oluşan 750 kişilik bir jüri tarafından noter huzurunda yapıldı. Bu ilk etabın sonucunda 11 kategoride en çok oyu alan adaylar seçildi. Güneşi Gördüm, Nefes, Vavien, Pandora’nın Kutusu, ve Hayat Var ‘En İyi Film’ adayları olurken, ‘En İyi Yönetmen’ ödülü için de Mahsun Kırmızıgül, Levent Semerci, Reha Erdem, Zeki Demirkubuz ve Yeşim Ustaoğlu yarışacak. Birinciler, 23 Mart’ta açıklanacak. ‘En İyi Film’ ödülünün sahibi 150 bin TL, ‘Turkcell İlk Film’ ödülünün sahibi ise 30 bin TL kazanacak.

Bırakın bu ‘İşler’i, konuşmayacağım

‘Kıskanmak’ filmindeki rolüyle ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dalında aday gösterilen Berrak Tüzünataç ‘Beni bu tür organizasyonlarda aday göstermezler. Hayret beni seçmişler, şaşırdım’ diye konuştu Geceye yalnız gelen ve Nejat İşler’le ayrıldığı yönündeki sorulara yanıt vermek istemeyen oyuncu ‘Özel hayatımla ilgili konuşmayacağım’ dedi.

Cansu Dere: Balerin gibi Hissediyorum

Gecenin sunuculuğunu yapan ve beyaz elbisesiyle dikkat çeken Cansu Dere kendini balerine benzetti. Tören bitiminde kıyafetini çıkarmadan salondan ayrılan Dere, otomobiline kadar yürüdü. Kendisini takip eden gazetecilere dönen Dere ‘Lütfen gelmeyin. Çok dikkat çekiyorum. Kendimi balerin gibi hissediyorum’ diyerek espri yaptı. Dere, Beyoğlu’nda ‘Eyşan, Ezel nerede’ diye bağıranlara cevap vermeden otomobiline bindi.

Vurun Recep İvedik’e!

Yavuz Bingöl, Şahan Gökbakar’ın son filmi ‘Recep İvedik 3’ü sert bir dille eleştirdi. Bingöl, Recep İvedik’in korsan DVD satıcısından ‘Yavuz Turnagöl’ün oynadığı ‘Maymun Üç’ filmini aldığı sahnenin yakışıksız olduğunu belirterek ‘Telefon denen bir şey var. Arayıp ‘Böyle bir şey kullanacağız. Recep İvedik filmlerinin içeriğini biliyorsunuz’ demelerini beklerdim. Ben bir şiiri bestelerken, şiirin üstünde değişiklik yapmak istersem şiirin sahibi şairi arayıp izin istiyorum. Bu bir nezakettir. En azından bunu beklerdim. Mahkemeye verecek değilim. Canları sağolsun’ dedi.

Yahşi Batı’nın başrol oyuncularından Zafer Algöz, Cem Yılmaz’ın filminin Recep İvedik ile kıyaslanmaması gerektiğini söyledi. Algöz, ‘İkisi çok farklı tarzda film. Karşılaştırılması bile çok büyük bir cehalet örneğidir’ dedi.

İŞTE YARIŞACAK ADAYLAR

EN İYİ FİLM

-Güneşi Gördüm

-Hayat Var

-İki Dil Bir Bavul

-Nefes: Vatan Sağolsun

-Pandora’nın Kutusu

-Vavien

EN İYİ YÖNETMEN

-Levent Semerci/ Nefes: Vatan Sağolsun

-Mahsun Kırmızıgül / Güneşi Gördüm

-Reha Erdem / Hayat Var

-Yağmur Taylan-Durul Taylan/ Vavien

-Yeşim Ustaoğlu / Pandora’nın Kutusu

-Zeki Demirkubuz / Kıskanmak

EN İYİ KADIN OYUNCU

-Binnur Kaya / Vavien

-Demet Evgar / Güneşi Gördüm

-Meral Çetinkaya / Karanlıktakiler

-Nergis Öztürk / Kıskanmak

-Nesrin Cevadzade / Dilber’in Sekiz Günü

-Şerif Sezer / Deli Deli Olma

EN İYİ ERKEK OYUNCU

-Engin Günaydın / Vavien

-Mert Fırat / Başka Dilde Aşk

-Mete Horozoğlu / Nefes: Vatan Sağolsun

-Nadir Sarıbacak / Uzak İhtimal

-Öner Erkan / Bornova Bornova

-Yılmaz Erdoğan / Neşeli Hayat

TURKCELL İLK FİLM ÖDÜLÜ

-Başka Dilde Aşk / İlksen Başarır

-İki Dil Bir Bavul / Orhan Eskiköy-Özgür Doğan

-Mommo – Kız Kardeşim / Atalay Taşdiken

-Nefes: Vatan Sağolsun/ Levent Semerci

-Uzak İhtimal / Mahmut Fazıl Coşkun