Yeşilçam’ın sakinleri artık tutmuyor

Türk sinemasında yüzlerce filme imza atan ve oyunculuklarıyla milyonların gönlünde taht kuran Yeşilçam'ın ünlüleri yüzleri aynı başarıyı beyazcamda bir türlü tutturmadılar...

Ağırlıklı olarak dizilerde görev alan oyuncuların son dönemde yer aldığı projeler de uzun soluklu olamadı. Yapımcıların umut bağladığı, iyilik ve kötülükle özdeşleşmiş, sinemanın kült kahramanları ise faturayı reytinge kesiyor. Bazı yapımcılar, izleyicinin ekranda yeni yüzler aradığını söylerken, oyuncular ise emeklerinin reyting yüzünden heba olmasından yakınıyor. Televizyonun hoyratça kullandığı isimler ise saymakla bitmiyor.

Bunun son örneği ‘Ah İstanbul’ (atv) adlı dizi ile ekrana dönen Tarık Akan oldu. Sibel Can ile birlikte kamera karşısına geçen Akan’ın dizisi, sadece 11 hafta ekranda kalabildi. ‘Azap Yolu’nda (atv) istenilen reytingi alamayan Kadir İnanır da beyazcamdan umduğunu bulamayan ünlülerden. Oyuncunun bir diğer dizisi ‘İyi ki Varsın’ da (Show TV) geçtiğimiz haftalarda, izlenmediği için ekrana veda etmişti. Türk sinemasının ‘Sultan’ı Türkan Şoray’ın da dizilerle arası pek iyi değil. Oyuncu son işi ‘Cemile’de Bulut Aras ile çıktığı ekran yolculuğunu yarıda bırakmak zorunda kalmıştı. TRT’de Hülya Koçyiğit’in bir taksi şoförünü canlandırdığı ‘Sular Durulmuyor’ dizisi de beklenen ilgiyi görmemiş ve ekrana veda etmişti.

Yeşilçam’ın usta oyuncularının kamera karşısına geçtiği dizilerle birlikte, iyi niyetle ve özveriyle başladıkları ‘sosyal fayda’ amaçlı yapımlar da ekranda şans bulamıyor. Usta oyuncu Hülya Koçyiğit, geçtiğmiz haftalarda atv’de “Hülya Koçyiğit’le Var mısınız?” adlı programla izleyici karşısına çıktı. Ancak program, reyting almadığı gerekçesiyle yayından kaldırıldı. Türk sinemasının bir başka usta oyuncusu Fatma Girik de son dönemin reyting mağdurlarından. Emre Altuğ ile birlikte ‘Hasret’te kamera karşısına geçen oyuncu, ekranda sadece 8 hafta kalabildi. Hemen ardından Star TV’de “Fato İle Yeni Bir Hayat” adlı yardım programını sunmaya başlayan Girik, program beklenen izlenme oranına ulaşamayınca sessiz sedasız ekrandan ayrıldı. Müjde Ar’ın üç çocuklu bir anneyi oynadığı ‘Kuş Dili’ de büyük umutlarla ekrana gelen, ancak daha sonra yayından kaldırılan bir diğer yapım. Oysa dizi ilk bölümlerde reyting almıştı.

GÖRÜŞLER…

Osman Yağmurdereli (Yapımcı): İzleyici yeni yüzler istiyor

“İzleyici değişiklik istiyor. Dikkat ederseniz yapılan dizilerde ve programlarda yeni bir şey yok. Fatma Girik bundan 10-15 sene evvel ne yapmışsa, aynı şeyi yapmaya çalışıyor. Oysa Türkiye oraları çok aştı. İzleyici yeni yüzler istiyor. Sürekli dizi değiştiren sanatçı istemiyor. Oyuncular para kazanmayı ön planda tuttukları müddetçe, bu tarz darbeleri yiyeceklerdir. Biraz yüzlerini dinlendirecekler, biraz aranacaklar; yer alacakları dizi ya da programlarda seçicilik yapacaklar.”

Birol Güven (Yapımcı): Başarı için pek çok faktör gerekli

“İzleyici yeni yüzler de arıyor olabilir, ancak daha önemlisi bir projenin başarılı olması için birçok faktörün uyum içinde bir arada olması gerekir. Çünkü büyük oyuncular tek başına, çok bir şey ifade etmiyor. Projenin ve diğer unsurların da çok iyi olması lazım. Büyük oyuncularda bunlara pek önem verilmiyor ve ‘nasıl olsa tanınmış bir yüz, başarılı oluruz’ mantığıyla hareket ediliyor. Senaryo, yönetmen, oyuncular hepsi bir bütündür. Takım olarak düşünmek lazım.”

Türkan Şoray (Oyuncu): Kaldırılan dizilere üzülüyorum

“Bizim için hoş bir şey değil. Emek veriyorsunuz ve sırf reyting uğruna dizi yayından kaldırılıyor. Kaldırılan dizilere ben çok üzülüyorum. Oradaki oyunculara, orada emek verenlere, gerçekten herkes büyük bir umutla bağlanıyor ve birden ‘bitti’ deniyor. Bunu anlamak güç.”