Yeşilkart sahiplerini dolandıran çete çökertildi

Vatandaşlara verilen yeşil kart dolandırıcılığı organize bir suçun ortaya çıkmasını sağladı.

Vatandaşlara verilen yeşil kart sağlık karnelerini sahiplerinin bilgileri dışında kullanıp birden fazla gözlük alınmış gibi göstererek parasını devletten tahsil ettikleri tespit edilen 40 kişi gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, bazı kişilerin yeşil kart sağlık karnelerinin asıl suretlerini vatandaşların bilgisi dışında kopartarak elde ettikleri evrak ve bilgileri kullanarak haksız kazanç elde ettiğini tespit etti. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı müfettişleri ile yaklaşık 9 ay süren projeli çalışma sonucunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile “Retina” adlı operasyon başlatıldı.

Operasyon kapsamında, Doktor Mehmet Demirel K. ile Mustafa A., İsmail Bülent Ü., Latif K., Mehmet Ç., Yılmaz C., Gazi K., Metin K., Oğuz G., Sadık B., Hasan A., Sebahat E., Mehmet E., Adnan Ö., Mustafa Oğuz K., Esma G., Yunus K., Havva Banu Ç., Yalçın C., Rıza T., Mahmut Ö., Haluk D., Dursun E., Mehmet Murat K., Raif K., Murat A., Gülzemin M., Deniz A., Hulusi Y., Naci D., Hüseyin Erdoğan N., Abdülhakim Y., Şenol Y., Arif İsmet K., Kenan L., Emine G., Coşkun K., Vedat G., Muzaffer K. ve Mikail T. gözaltına alındı.

Osman B. ve Leyla K.”nın da ifadelerine başvurulan operasyon kapsamında, Mali Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin çalışmaları neticesinde gözaltına alınan zanlıların optik firmalarının mesul müdür ya da sahipleri olduğu öğrenildi.

Söz konusu kişilerin, iş yerlerine gelen ve çeşitli nedenlerle kendilerine verilen vatandaşlara ait yeşil kart sağlık karnelerinin asıl suretlerini karne sahiplerinin bilgileri dışında kopartmak suretiyle 10-15 günlük periyotlar halinde sahte uzman doktor imza ve kaşeleri ile düzenleyerek faturalandırdıkları tespit edildi. Zanlıların, yeşil kart gözlük reçetelerinin paralarını devletten tahsil ettikleri, koparılan boş yeşil kart sağlık karnesi sayfalarını diğer optik firmalarıyla takas edilerek tekrar tekrar kullandıkları, karne üzerinde değişik şahıslara ait fotoğrafları kullanarak kimlik bilgilerini değiştirdikleri, bu yolla aynı karne üzerinden defalarca gözlük alınmış gibi gösterip örgütlü bir şekilde sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçlarını işleyerek haksız kazanç elde ettikleri ve devleti büyük miktarda zarara uğrattıkları belirlendi. Zanlıların yaptıkları işlem neticesinde yeşil kart sahibi çok sayıda vatandaşın mağdur olduğu belirtilirken, emniyet yetkilileri “yeşil kart” uygulamasında otomasyona geçilmediği için kartla ne kadar gözlük ve ilaç alındığının tespit edilemediğini belirttiler. Zanlılara yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda yapılan aramalarda ise 1 adet “namlusu açılmış kuru sıkı” tabir edilen tabanca, 1 adet 7,65 milimetre tabanca, 1 adet bulundurma ruhsat süresi dolmuş 9 milimetre çapında tabanca ile bu tabancalara ait 50 fişek, bol miktarda doküman, sağlık karnesi, kaşe ve bilgisayar kasaları ele geçirildi. Emniyette işlemleri tamamlanan zanlılar, Adliyeye sevk edildi.