Yeşiller Baden Württemberg’de daha da yeşil

Alman Yeşiller partisinin Baden-Württemberg'deki kongresine eyaletin başbakanı Winfried Kretschmann damgasını vurdu.

Alman Yeşiller partisinin Baden-Württemberg’deki kongresine eyaletin başbakanı Winfried Kretschmann damgasını vurdu. Kongrede delegelerin yüzde 88’inin oyunun alan Thekla Walker, Yeşiller’in Başbakan Kretschmann’ın arkasında olduğunu gösterdiğini söyledi. Partinin sol kanadından Oliver Hildenbrand ise eşbaşkan seçildi. Kongrede eyalet federal düzeyde örnek gösterildi.

Yeşiller’in hafta sonu Esslingen’de yapılan Baden-Württemberg(BW) Eyalet Kongresi’nde delegelerin yüzde 88’inin oyunun alan Thekla Walker iki yıl daha eyaletin teşkilat başkanlığını sürdürecek. Partinin eşbaşkanı Cem Özdemir ve BW Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann’ın da hazır bulunduğu kongrede Oliver Hildenbrand ise eyalet eşbaşkanı seçildi.

Partinin sol kanadından gelen 25 yaşındaki Hildenbrand delegelerden yüzde 81,5 oranında oy aldı. Siyasi gözlemciler bu oy oranlarına göre parti içindeki sağ kanadın oy üstünlüğünü korumasına rağmen sol kanadın yükselişine dikkat çekiyor. Kongrede Thekla Walker ve Oliver Hildenbrand’in karşısına rakip çıkmadı.

Thekla Walker, kongrenin çok net bir şekilde eyaletteki Yeşiller’in Başbakan Kretschmann’ın arkasında olduğunu gösterdiğini söyledi. Walker, “Koalisyon hükümetinin ilk iki yıllık bilançosundan memnunuz. Eğitim konusunda olduğu gibi bazı açık noktalar mutlaka var. Buna rağmen mesela kökeninden bağımsız olarak her çocuğa eşit eğitim şansı veren Gemeinschaftsschule projesi nihayete ulaştı.” dedi.

Eşbaşkan Oliver Hildenbrand ise “Bu kongre BW’de emin adımlarla ilerlediğimizi gösterdi. Biz CDU’nun aksine nereye gideceğimizi biliyoruz. Çocuklar için eğitimde fırsat eşitliği ile açık ve hoşgörülü bir toplumdan yanayız.” diye konuştu.

BW eski Teşkilat Başkanı Chris Kühn de değerlendirmesinde federal seçimlerde alınan kötü sonucun ortak hata olduğuna dikkat çekti. Kühn, bu kaybın yasının tutulmasına artık son verilmesi ve birlikte başarılı bir çıkış yaparak zirveye ulaşılması çağrısında bulundu.

Kongrede konuşan Cem Özdemir de Yeşiller’in tarihinde ilk defa kazandığı eyalet seçimlerini Fukushima’da yaşanan nükleer kazanın uyardığı çevreci reflekse ve Stuttgart 21 Projesi’ne bağlayan Jürgen Trittin’i eleştirdi.Özdemir, Trittin’i CDU’nun söz taşımacılığını yapmakla itham eden Özdemir, Trittin ve Yeşiller’in ünlü isimlerinden eski bakan Joschka Fischer’i Muppet-Show’daki Waldorf ve Statler’e benzetti.

Yapılan son anketlere göre Yeşillerin federal oy oranının neredeyse iki katını bu eyalette alabileceği sonucu ortaya çıktı. Bu sonuçlara Başbakan Kretschmann’ın bizzat etkisinin olduğuna dikkat çekenlerden biri Manfred Lucha kongreye Bavyera’dan katılan eyalet milletvekili oldu. Lucha, BW’deki Yeşiller’i CSU’ya benzetti. CSU’nun Birlik Partisi olmasına rağmen Bavyera ağırlıklı bir özgünlüğü olduğu gibi, Yeşiller’in de BW’de bir özgünlüğünün olabileceğine işaret eden Lucha, “Yerel değerleri Yeşiller’li bir anlayışla yorumlamalıyız.” dedi.

Yeşiller Eyalet Teşkilatı Muhasibi Wolfgang Kaiser de Lucha’nın yaklaşımına destek verdi. Kaiser, “BW’ye konsantre olarak iyi bir örnek olmalıyız.” dedi. Yeşiller’li eyalet milletvekili Andrea Lindlohr ise “Hükümet olursak, küçük yeşil bir köşede oturacak değiliz.” ifadesini kullandı.

SWR ve yerel bir gazete tarafından yapılan ankete göre halkın yüzde 65’inin Başbakan Kretschmann’ın idaresinden memnun olduğu sonucu ortaya çıktı.

HÜKÜMETİN BİLANÇOSU ÇIKARILDI

Kongrede 2011’den bu yana eyalette iktidarda olan Yeşiller-SDP koalisyon hükümetinin de iki buçuk yıllık bilançosu da çıkarıldı. Koalisyon hükümetinin özellikle ekonomi, çevre ve eğitim alanındaki icraatları hakkında bilgi veren Başbakan Kretschmann, genel anlamda başarılı geçen bu dönem için tüm emeği geçenlere teşekkür etti.