YİBO’lu öğrencilerden çevre sağlığına katkı projesi

Antalya'nın Serik ilçesinde Yukarıkocayatak Yatılı İlköğretim Bölge Okulu 5/B sınıfı öğrencileri kağıt, plastik gibi atıkları toplayarak çevre sağlığına dikkat çekiyor.

Antalya’nın Serik ilçesinde Yukarıkocayatak Yatılı İlköğretim Bölge Okulu 5/B sınıfı öğrencileri kağıt, plastik gibi atıkları toplayarak çevre sağlığına dikkat çekiyor.
    Yukarıkocayatak Yatılı İlköğretim Bölge Okulu 5/B sınıfı öğrencileri, Sınıf Öğretmenleri Süleyman Öz koordinesinde bir Sosyal Sorumluluk Projesi gerçekleştiriyor. Öğrenciler proje çerçevesinde geri dönüşüm için atık kağıt, plastik, pil ve plastik kapak toplayarak çevre sağlığına katkıda bulunuyor. Sınıf Öğretmenleri Süleyman Öz konu ile ilgili şunları söyledi:
    “5/B sınıf öğrencileri bireysel ya da grup olarak neler yapabileceğini değerlendirdik. Okulumuzun açıldığı ilk haftadan bugüne kadar çalıştık. Sosyal Sorumluluk Projesi adı altında geri dönüşüm için atık kağıt, plastik, pil ve plastik kapak toplamaya karar verdik.”
    5/B sınıf öğretmeni Süleyman Öz geri dönüşüm konusunda araştırma yaptıklarını belirterek, “Araştırmalarımızda bir ton atık kağıt yaklaşık 17 ağacı kesilmekten kurtuluyor, bir metal ayrıştırılırsa 100 Watt’lık ampul 20 saat yanabiliyor, bir ton cam atıktan 100 litre petrol tasarrufu elde edilebiliyor. Biz de sınıf olarak yaklaşık 3 ton atık kağıt topladık. Bunun yanında 1800 atık pil, 200 kg atık plastik ve 3500 adet plastik kapak topladık.” dedi.
    Belde Belediye Başkanı Sayın Enver Aputkan, öğrencilerin bu faaliyetleriyle doğaya küçük bir pansuman yaptığına dikkat çekti, herkesten aynı duyarlılığı beklediklerini ifade etti.