Yılbaşı sepetinin rakibi kitap oldu

İş ortakları ve müşterilerine yılbaşı hediyesi gönderen kurumsal bir çok şirket, bu yıl kitabı tercih etti.

Kurumsal şirketlerin son yıllardaki en önemli iletişim aktivitelerinden biri kitap olmaya başladı. Özellikle unutulup gitmekte oları birçok kültürel ve tarihsel değeri işin uzmanlarına yeniden ele aldırarak görsel ya da yazınsal kitap haline getirten şirketler, bu kitapları da daha çok bir yeni yıl hediyesi olarak iş ortaklarına ve protokol listelerindeki isimlere gönderiyor.

Özellikle bu yıl, hediye olarak kitap seçen şirket sayısındaki artış dikkat çekici. Hediye olarak kitabı tercih eden şirketlerin, kitap kategorisinde ise tarihi olandan kişisel gelişime kadar, oldukça farklı seçimler yaptıkları gözleniyor.

Ancak bu farklı seçimlere rağmen yılbaşında kitap hediye eden 24 şirketin, seçimlerinde büyük bir titizlik göstermelerinin yanı sıra şirket kimliğine uygun kitapları tercih etmeleri dikkati çekiyor.

Beş yıldır gönderiyor

İş Bankası, 2001 yılından bu yana dostlarına ve iş ortaklarına yeni yıl hediyesi olarak kitap gönderen kurumlardan biri. Bu geleneği 2007’de de devam ettiren banka, İş Bankası Kültür Yayınlan’nın “Türkmen Valiler, Şirazlı Ustalar, Osmanlı Okurlar” adlı kitaplarını yeni yıl hediyesi olarak gönderdi.

Yeni yıl hediyesi kitabını her yıl, îş Bankası Külıür Yayınlan’nın kitapları arasından titizlikle seçtiklerini söyleyen banka yetkilileri, bu yıl da Osmanlı dönemi hal ve minyatür sanatına ilişkin nadide bir kitapta karar kıldıklarını söylüyor.

Henüz satışa sunulmamış olan bu resimli, büyük boy eser, 16’ncı yüzyıla ait Şiraz el yazmalarını, özenli ve açıklayıcı bir anlatımla sunuyor.

Kitaplar yayın şirketinden

Her yıl kuyumculuk sanatınm tarihine ve bu alanda yaratılan zengin kültüre ilişkin kitaplar yayınlayan Goldaş kültür yayınlarını bünyesinde bulunduran ve kendisi hediye üreten bir şirket. Söz konusu özelliği nedeniyle Goldaş, bu yıl da hediye olarak kitap gönderimi yapan şirketlerden bir diğeri.

Bu yıl “Dünya Kuyumcuk Tarihi 2 – Takının Öyküsü” kitabını basın mensuplarına ve çok sayıda üniversitenin kütüphanesine gönderdiklerini söyleyen Goldaş Reklam Bölümü Yöneticisi Derya Tuzcuoğlu, sektörlerinde tek olan bu kitapları, çok daha fazla kişiyle paylaşarak, takının binlerce yıllık öyküsünü ve ülkemizin sahip olduğu birikimi anlatmak istediklerini vurguluyor. Tuzcuoğlu, bu yıl yurt içi ve yurt dışından 2 bin kişiyeki tap gönderildiğini de sözlerine ekiyor.

Denizbank “Tarih” diyor

Denizbank, Deniz Kültür Yayınları adı altında, özellikle yakın tarihimize ışık tutan kitapları okuyucuların beğenisine sunuyor. Her yıl yayınladığı kitaplardan, yayını yılın sonuna denk gelenini de, yılbaşı hediyesi olarak paylaşan banka, bu yıl da geleneğini bozmadı. 2007’ye girerken banka toplam 3 bin 400 kişiye araştırmacı yazar Alpay Kabacalı’nın “Fatih Sultan Mehmet” adlı kitabını hediye.olarak gönderdi. Denizbank geçen yıl yine Alpay Kabacah’nın kaleminden ‘Abdülhamit’ adlı kitabı hediye etmişti.

İstanbul’dan Mardin’e geleneklerimizin anlatıldığı “Öbür Yanım” adlı kitap ise bu yılbaşında Novartis’in hediyesiydi. Novartis’in Türk kültürü ve tarihinin tanıtılmasına destek amacıyla yayınladığı kitaplardan biri olan “Öbür Yanım’da İstanbul, Mardin, Kayseri, Doğu Karadeniz. Antakya ve Ege kıyılannda farklı inanışlar çevresinde özel günlerde yapılan törenlerden örneklere yer veriliyor.

Neden kitap?

Coca-Cola’nm sosyal sorumluluk projesi Hayata Artı bu yıl 12 projeye destek veriyor. Şirket yılbaşında bu projenin yönetim ekibinde bulunan toplam 88 kişiye hediye olarak kitap gönderdi. Şirket genellikle kişisel gelişim alanındaki kitaplan hediye olarak tercih elti.

MPR Halkla İlişkiler şirketi de müşterileri olan şirketlerin yöneticilerine geçmiş yıllarda olduğu gibi yine kitap gönderdi. MPR bu yıl pazarlama konusunda dünya çapında isim yapmış kişilerin çok okunan kitaplarından yana seçimini kullandı.

Henkel’in seçtiği Kimlik ve Şiddet kitabı ‘uygarlıklar çatışması’ tezlerine etkili, hümanist ve demokrat bir yanıt getiriyor. Kitabın yazarı ise Nobel İktisat Ödülü sahibi olan dünyanın en büyük düşünürlerinden Amartya Sen.

Kitapla farklılık yaratılıyor

Formula 1 Türkiye Grand Prix’sinin sponsoru olan Peirol Ofisi ise bu yıl yılbaşı hediyesi olarak bu etkinliğin meraklılarına hitap eden Formula 1 Sezon Değerlendirmesi kitabını göndermeyi tercih etti.

Bazı şirketler neden kitap hediye ediyor? Ajanda takvim, kalem gibi ürünler, halen yılbaşı hediyelerinin vazgeçilmezi olsalar da, bunların bir esprisi ve yaratıcılığının kalmadığını düşündüklerini söyleyen Yapı Endüstrisi Yönetim Kurulu Başkanı Süha Yılmaz, “Neden kitap?” sorumuzu, “Kurum olarak kendimizi ifade edebilecek değeri taşıyan, farklı ve faydalı bir hediye olması nedeniyle kitap göndermeyi tercih ediyoruz” diyerek yanıtlıyor.

Projelerinin çoğunu şu anda Bodrum’da gerçekleştirdikleri için de bu yıl Altan Türe tarafından kaleme alınan “Karia’dan Bugüne Bodrum” kitabını tercih ettiklerini ifade eden Yılmaz, bu kitabı binin üzerinde kişiye gönderdiklerini söylüyor.

Değerli ama maliyetli değil

Kendisine hediye olarak kitap verilmesinden hoşlanan Global Halkla İlişkiler şirketinin sahibi Ceyda Aydede de, yılbaşında müşterilerine, gazeteci dostlarına ve arkadaşlarına hediye olarak kitap yolladığını söylüyor.

Aydede, özgürleşmenin geldiği boyutu gözler önüne serdiği ve ‘halkın kendisini blog sitelerinde ifade edebildiği bir Blog Çağı’nın başladığına dikkati çekmek için, kitap tercihini Robert Scoble ve Shel Israel’in yazdığı “Çıplak Sohbetler” kitabından yana kullanmış. Aydede, toplam 440 kişiye giden kitaba yayınlanması aşamasında sponsorluk verdiklerini ve bu hediyenin maliyetinin şirkete 7 bin 500 dolar olduğunu ifade ediyor.

Yeni yıl hediyesi olarak yılbaşı sepeti gönderen şirketler sepet basma ortalama 60 – 120 YTL, ajanda ve takvim seti gönderenler 10 – 30 YTL verirken, kitap fiyatlarının ise 10 – 70 YTL arasında seyrettiği görülüyor. Bir de kitapların şirketlerin yayınevinden çıktığını göz önüne alırsak, kitap hediye etmenin maliyet açısından da avantajlı olduğu görülüyor.

Türk kitap sektörü adına gelecek yılda bu geleneğin artarak sürmesi gerçekten önemli bir adım olacak gibi görünüyor.