Yılda 6 milyon balık yavrusu göletlerde…

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü, Türkiye’nin çeşitli baraj ve göletlerine bırakılmak üzere her yıl 6 milyon balık yavrusu yetiştiriyor.

Türkiye’deki baraj ve göletlere yavru balık yetiştirdiklerini belirten Emre, ”Bu balıklar daha sonra avlanarak ekonomiye katkı sağlıyor” dedi.

Tarım Bakanlığı ve Akdeniz Su Ürünleri Enstitüsü tarafından düzenlenen ’I. Balıklandırma ve Rezervuar Yönetimi Sempozyumu’ Antalya Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. İki gün devam edecek sempozyuma Türkiye’nin çeşitli illerinden 170 civarında akademisyen, kamu ve özel sektör temsilcileri katlıyor.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Akdeniz Su Ürünleri Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Emre, Türkiye’de balıklandırma konusunun ilk defa bir sempozyumda ele alındığını belirtti. Balık populasyonunu sürdürmek için balıklandırmaya büyük önem verdiklerini kaydeden Emre, ”Türkiye, pullu, aynalı ve alabalık türü üzerinde balıklandırma çalışmaları yapılıyor. Karadeniz’de kalkan balığı üzerinde denemeler yapılıyor. Biz ise, pullu aynalı sazan türü balıklandırma çalışmaları yapıyoruz. Yayın balığını da incelemeye aldık. Ama bu balıkları bırakırken çok dikkatli olmak gerekiyor. 1950’li yıllarda Eğridir Gölü’ne levrek balığı bırakılmış. Kontrolsüz bırakılan bu balık türleri 18 türün yok olmasına neden olmuş” diye konuştu.

Dr. Emre, düzenlenen sempozyumla balıklandırmaya belli bir kural getirmek istediklerini iletti. Enstitü Müdürü Dr. Emre’nin anlattığına göre, Türkiye’nin mevcut su kaynaklarında önemli miktarda balık türü yetişiyor. Sadece iç sularda ekonomik değere sahip 26 familyaya ait 192 balık türü yaşıyor. Türkiye’de toplam balık türü sayısı 472. Bunların 50’sinin nesli tükenmek üzere. Balık türleri üzerinde yapılan çalışmalar yetersiz. Canlı kaynaklarının yüzde 40’ı henüz tanımlanamamakta. Mevcut kaynakların korunması ve tanımlanması için ekosistem ve habitatın bilinmesi, türlerin çeşitliliği ve genetik yapılarının ortaya çıkarılması gibi çalışmaların yapılması gerekiyor. Sempozyuma katılan akademisyenlere balıklandırmaya yaptıkları katkıdan dolayı plaket verildi.