Yıldırım ile Baykal birlikte tünel temeli attı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi Karşıyaka Tüneli'nin temel atma törenini CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile birlikte yaptı.

İki yıl içinde tamamlanması hedeflenen proje 48 milyon YTL’ye mal olacak. Projenin 79 km’lik bölümünün tamamlanması halinde toplam 600 milyon YTL harcanmış olacak. Projenin 200 milyon YTL’lik kısmını İzmir Büyükşehir Belediyesi, 400 milyon YTL’sini ise DDY karşılayacak. 2008 yılının sonuna kadar tamamlanması planlanan proje, günlük 550 bin yolcu taşıyacak. Proje kapsamında 30 civarında yaya ve araç geçidi yapılacak.

Karşıyaka’da gerçekleşen temel atma törenine CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve İzmir protokolü katıldı. Halk oyunlarının gösterileriyle renklenen temel atma töreni, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Projenin uzatılmasını isteyen İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, Aliağa – Menderes hattının Bergama ve Selçuk ilçelerine kadar uzatılmasını istedi.

İzmir’den yurt içine 8, yurt dışına da doğrudan 4 farklı şehre sefer koyduklarını söyleyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bölgesel havacılık kapsamında İzmir’in doğrudan yurtiçi ve yurtdışına uçacağı müjdesini verdi. 26 Mart’tan itibaren uçuşların başlayacağını kaydeden Bakan Yıldırım, ”İzmir’den Antalya’ya haftada 2, Trabzon’a 4, Diyarbakır ve Adana’ya 3, Van, Erzurum , Kayseri ve Konya’ya 2 tarifeli uçak seferi başlatıyoruz. İzmir’i sadece İstanbul ve Ankara’ya değil, Anadolu’ya da hava köprüsü ile bağlıyoruz. Bununla da yetinmiyoruz, dış hatlarda İzmir’e Frankfurt, Berlin, Münih ve Hannofer ile doğrudan dış seferler başlatıyoruz. İzmir, İstanbul ve Antalya’dan sonra Türkiye’nin dışarıya açılan önemli hava kapısına sahip olacaktır.” dedi. Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nin geçmiş hükümetler döneminde ihmal edildiği için projenin 3-4 yıllık bir gecikmeyle başladığını kaydeden Bakan Yıldırım, 79 kilometrelik demiryolu projesinin en geç 2 yıl içinde hizmete gireceğini ifade etti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise hiçbir siyasi düşünce içine girmeden hükümetle bağlantı kurduklarını ve İzmirlilerin yararına dev bir projeyi hayata geçirdiklerini kaydetti. Baykal, yerel yönetim ve kamu çalışanlarının gerçekleştirdikleri projeninin çok güzel bir demokrasi örneği sergilediğini ifade etti.