Yildirim’da konutlarin arasinda sikisan sanayiciye yer araniyor

BURSA - Yildirim Sanayici ve Isadamlari Dernegi (YISIAD) Baskani Kurban Yolcu, Yildirim'da planli bir sanayilesme için herkesin üzerine düseni yapmasi gerektigini söyledi.

Plansiz sanayilesmenin birçok sorunu beraberinde getirdigini ifade eden Yolcu yaptigi yazili açiklamada “Yildirim’da Avrupa kenti Bursa’ya yakisan bir yapilasma olmasini arzu ediyoruz. Isadamlari olarak da buna öncülük etmek için öncelikle sanayinin planli olmasini arzuluyoruz. Bu nedenle Yildirim’daki yetkilileri, Bursa’daki yetkilileri ve bütün sivil toplum kuruluslarini bu konudaki çabalarimiza destek olmaya davet ediyoruz” diye konustu. Yolcu, açiklamasinda Bursa’nin batisinda plansizliga karsi ciddi bir mücadele verildigini hep birlikte gözlemlediklerini de belirtti. Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi olma özelligini tasiyan Bursa OSB’nin sanayiyi büyük ölçüde planladigini anlatan Kurban Yolcu, “Ardindan BTSO OSB, NOSAB, BOSAB, Hasanaga, Çali planli sanayilesmeye iyi birer örnek oldular. Bursa’nin dogusunda ise durum biraz farkli. Kestel ve Gürsu sorunlarini çözerken, göç merkezi Yildirim’da ise durum içler acisi. Konutlarin yüzde 90’i belki daha fazlasi kaçak, sanayi ise konutla iç içe geçmis durumda. Bu durum görev basindaki yerel yönetimin suçu degil elbette. Yillarca biriken bir sorun. Fakat bu çarpikliga çözüm bulmak öncelikle is basindaki yöneticilerin görevidir” dedi.

VERIMLI TARIM ARAZILERIN ELDEN GIDIYOR

Yildirim’daki plansiz kentlesmeye iliskin olarak yaptiklari açiklamanin ardindan Yildirim Belediyesi’nin plansizlikla mücadele yönünde attigi adimlarin çarpik yapilasmaya karsi kararliligini gösterdigini söyleyen Yolcu sözlerini söyle sürdürdü: “Bursa’nin genelinde sanayilesme ile ilgili uzun vadeli projeksiyonlar zamaninda yapilamadi. Bursa’nin batisinda ortaya çikan olumsuzluklara çözüm için planli sanayilesme çabalari gözle görülür bir hal aldi. Bursa’nin dogusunda da benzer çabalar var. Nitekim Türkiye’nin örnek OSB’leri arasinda yer alan Inegöl OSB son yillarda Kestel ve Gürsu OSB hatta Barakfakih Sanayi Bölgesi’nde yeterli olmasa da bir plan hakim. Yildirim’da ise sanayiciye uygun fiyatli sanayi arsalari saglanamamasi nedeniyle kentin verimli tarim arazilerine sanayi tesisleri kuruluyor. Böylece altyapisiz ve ruhsatsiz hayata geçen bu tesislerin sayisi her geçen gün artiyor. Mevcut durumun faturasini, verimli arazilerini kaybeden, kirlilik yüzünden üretimi düsen tarim kesimi ve elektrik, yol, su gibi temel altyapi hizmetlerinden mahrum olan sanayi kesimi birlikte ödüyor. Ayrica konut ve sanayi iç içe geçtigi için Yildirim’da yasayan herkes bu bedeli ödüyor. Tarim kesimi ile sanayi kesimini ortak noktalarda bulusturacak bir planlama yapilmasi gerekiyor.”

Yildirim’in da planli hale gelmesi için kentte yasayan herkese görevler düstügünü söyleyen Kurban Yolcu bu konuda öncelikle yerel yönetime önemli sorumluluklar düstügünü belirtti. Yolcu, söyle devam etti: “Modern kent planlama ihtiyaçlari için bir sanayi alani tahsis edilmeli. Böylece Yildirim’in tarihi ve kültürel özellikleri ile tarim alanlari korundugu gibi sanayi bölgeleri ile konut bölgeleri de ayrilmis olur. Yildirim’da yeni is yerleri kurulmasi ve üretim tesvik edilir. Herbir fabrika basina düsen ayri altyapi tesislerinin insaat masraflari azalir. AB ile entegre olma çabasi içindeki KOBI’ler tesvik edilir”

Yildirim’in plansizlik ve çarpikliktan kurtarilmasi için kaybedecek zaman olmadigini da dile getiren Yolcu sunlari söyledi: “Yildirim Belediyesi ilçede tarihi dokunun korunmasi ve konut alanlari olusmasi için çabaliyor. Ayrica kültür ve sanat konusunda da gayretli çabalar var. Fakat Yildirim’da bir gerçek var. O da sanayi tesisleri ile konutlar iç içe geçmis durumda. Çocuklar fabrikalarin arasinda oynuyorlar. Konutlarin arasinda sikisan sanayici elektrigi pahali tüketiyor. Dogalgazdan yoksun kaliyor. Atiklari sehir kanalizasyonuna ve sehir çöplügüne gidiyor. Sanayici tesisini büyütemiyor. Sagliksiz kosullarda üretim yapiyor. Biz sanayi alani istedigimizde ‘yer yok’ deniyor. Yerel yönetim öncülük ederse sayin valimizde, Büyüksehir Belediyesi de siyasetçilerde bu olaya sahip çikar. Mimarlar Odasi Baskanimiz feryat ediyor, kentin kaybedildigini çarpikligin onarilmayacak noktalara gittigini vurguluyor. Yildirim’da ki sanayilesme durmaz, Bursa’nin hiçbir bölgesindeki sanayilesme durmadi. O zaman Yildirim Belediyesi sanayiciye yatirim alani bulmali ki çarpiklik ortadan kalksin. Aksi halde her geçen gün konutla sanayi iç içe girecek ve sorun kansere dönecek.”