Yıldızlar Ağrı’da yarıştı

Türkiye Atletizm Federasyonu 2006 faaliyet programı içerisinde olan Doğu'nun Yıldızları müsabakaları Ağrı'da sona erdi.

Vali Lütfi Yiğenoğlu Stadyumu’nda dün akşam başlayan ve bugün sabah sona eren yarışmalarda sporcular kıyasıya yarıştı. Federasyon Temsilcisi Ahmet Karataş, müsabakaların amacının sporcuları sadece bir braşta değil, birden fazla braşta yarışmalarını sağlamak ve Türkiye’ye yeni yıldızlar kazandırabilmek olduğunu söyleyerek, “Bugüne kadar Ağrı’dan teknik branşta sporcu çıkartamadığımız için bu organizasyonu Ağrı’da yaptık. Organizasyona Doğudaki toplam 9 il katılırken diğer 5 ilin katılmaması bizi üzdü. Erzurum, Ardahan, Bitlis, Van ve Iğdır bu güzel organizasyona katılsaydı inanıyorum ki bugün burası daha cıvıl cıvıl olacaktı” dedi.

Yarışmaları ailesiyle birlikte izleyen Ağrı Valisi Halil İbrahim Akpınar da, “Ağrı’da düzenlenen Doğu’nun Yıldızları adlı yarışmaya 9 ayrı ilden toplam 250 sporcu katıldı ve 8 ayrı dalda kızlar ve erkekler yarıştı. Yarışmaları yönetme ve denetlemek için de toplam 50 kadar yönetici ve hakem görev aldı. Müsabakaların sonucunda dereceye giren sporcular Türkiye genelinde yapılacak olan müsabakalara katılabilecekler” diye konuştu.

Ağrı’da böyle bir organizasyonun ilk defa yapıldığına değinen Vali Akpınar, Ağrı’nın bu gibi organizasyonlara her ilden daha fazla ihtiyacı olduğunu vurguladı. Sporcuların kıyasıya yarıştığını belirten Vali Akpınar, organizasyondan çok keyif aldığını sözlerine ekledi.

Ağrı Belediye Başkanı Ekrem Aktaş ise, “Böylesine geniş çaplı bir organizasyon Ağrı’da ilk defa yapılıyor. Ağrıspor Amatör Lige düştüğünden buna Ağrı’nın bu güzel stadının il dışındaki hiçbir organizasyona ev sahipliği yapamaması bizi çok üzüyordu. Şimdi bu duygunun biraz daha bastırılmış olduğuna inanıyorum” şeklinde konuştu.

Bu arada yarışmalarda, erkekler uzun atlamada Kenan Tarım (Malatya), bayanlar uzun atlama Yasemin Geçili (Sivas), bayanlar 100 metrede Rukiye Cebelioğlu (Sivas), bayanlar 100 metre engelli de Güzel Aktaş (Ağrı), bayanlar çekiç atmada Memnune Gün (Sivas), 110 metre engelli erkeklerde Fırat Sağlam (Elazığ), disk atma erkekler İsrafil Kala (Elazığ), çekiç atma erkeklerde Muhammed Eker (Sivas), disk atma bayanlarda Sibel Koç (Hakkari), 100 metre erkeklerde Abdülkerim Kadan (Ağrı), sırıkla yüksek atlama Ömer Yılmaz ( Elazığ), sırıkla yüksek atlama bayanlarda Burcu Kuş (Sivas) birinci oldu.