Yılın Girişimcisi yarışmasını Yalınkaya kazandı

World Entrepreneur Of The Year - Dünya Yılın Girişimcisi yarışmasının Türkiye bölümü sonuçlandı.

Ernst & Young Türkiye ve Milliyet Gazetesi ile birlikte düzenlenen ‘World Entrepreneur Of The Year – Dünya Yılın Girişimcisi’nin Türkiye birincisi Goldaş’ın Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sedat Yalınkaya oldu. Yalınkaya, halen dünyanın ilk ve tek en kapsamlı iş dünyası ödül programı olan Yılın Girişimcisi Ödülü’nün Haziran ayında Monte Carlo’da düzenlenecek Dünya Finali’nde de Türkiye’yi temsil edecek.

Türkiye’de bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve Ernst & Young’ın 20 yıldır, 40’a yakın ülkede gerçekleştirdiği yarışmanın Türkiye birincisi, 2 Mart 2006, Perşembe akşamı Çırağan Palace Hotel Kempinski – İstanbul’da düzenlenen bir törenle açıklandı.

“World Entrepreneur Of The Year – Dünya Yılın Girişimcisi” yarışmasının Türkiye birincisi Sedat Yalınkaya ödülünü Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ve Ernst & Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş’ın elinden aldı. Dünya Yılın Girişimcisi yarışmasında finale kalan Ece Banyo, Dimes, Uno ve Rönesans Şirketler Grubu şirketlerinin ortaklarına da törende birer teşekkür plaketi verildi.

2005’TE KERİM TANER BİRİNCİ OLMUŞTU

Türkiye’nin önde gelen girişimcilerine dünya arenasında yarışma imkanı tanıyan “Ernst & Young Yılın Girişimcisi Ödülü”ne Türkiye ilk olarak 2004 yılında katılmış ve Orka Group Başkanı Süleyman Orakçıoğlu birinci olmuştu. Orakçıoğlu, Türkiye’de kazandığı ödülün ardından Monte Carlo’da düzenlenen dünya finaline katılarak Türkiye’yi temsil etmişti. Geçen yıl ise Alara Tarım Ürünleri A.Ş.’nin Ortağı ve Genel Müdürü Kerim Taner Türkiye birincisi oldu ve Monte Carlo’da düzenlenen dünya finaline katılarak Türkiye’yi temsil etti.

“Ernst & Young Yılın Girişimcisi Ödülü” herhangi bir para ödülü içermiyor ve katılımcıların sahibi, yöneticisi olduğu firmalara; dünya çapında iş bağlantılarında bulunma ve tanınma fırsatı sağlıyor. Yarışmaya katılım için aranan koşullar; Türkiye’de yerleşik, en az iki yıldır faaliyette olan bir şirketin performans ve gelişiminde imzası bulunan kurucu ve yönetici olarak tanımlandı. Adaylarda aranan başlıca nitelikler ise; finansal performans, girişimcilik ruhu, saygınlık, stratejik bakış, yenilikçi anlayış, küresel ekonomiye etki şeklinde sıralandı.

Bu ödülü geçmişte henüz yeni bir girişim aşamasındayken Dell Computer, Amazon.com, Starbucks, Sun Microsystems, Time Warner Telecom, America Online gibi şirketlerin yöneticileri de kazanmıştı. Bu şirketler, başarılarıyla “Ernst & Young Yılın Girişimcisi Ödülü”nün değerini kanıtladılar.