Yılın yürekli kadınlarına ödül

İstanbul Kültür Üniversitesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde 2005 yılının alanlarında başarılı kadınlarını ödüllendirdi.

Törene katılan ve ödül alan gazeteci Mine Kırıkkanat’ın Yazar Yaşar Kemal ile ilgili sözlerini protesto eden İstanbul Üniversitesi Rektörü Mesut Parlak, töreni terk etti.
İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tarafından düzenlenen ödül töreninde Mine Kırıkkanat, Nuray Yılmaz, Ümit Boyner, Emel Karakaş, Defne Sarısoy, Prof. Dr. Beyza Bilgin, Huriye Küpeli, Filiz Akın, Nazan Ölçer, Filiz Çağman, 2005 yılının “Yürekli Kadınları” ödülüne layık görüldü.

Törende konuşan Sanat veTasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nükhet Güz, kadınların bütün çalışmalara rağmen ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmeye devam ettiğini söyledi. Yapılan bir anketin sonuçlarını da açıklayan Güz, kadının toplumdaki yeriyle ilgili yapılan bir araştırmaya, yüzde 73 oranında erkeğin “anne” olarak cevap verdiğini belirtti. Bunu yeterli görmediklerini anlatan Güz, günümüzde kadınların erkekler tarafından sömürülmesinin yanında kadınların kadınlar tarafından da sömürü aracı olarak görüldüğünü belirtti.

Törende ödül alan Gazeteci Mine Kırıkkanat da, kadınların çalışmalarında bir yerlere gelmek için çok fedakarlık yaptıklarını ifade etti. Yürekli olmak için de ağır veballer ödendiğine değinen Kırıkkanat, kadın erkek eşitliğinin lafta kalmaması gerektiğini söyledi. Konuşmasında kadın erkek eşitliğini iki çift göze benzeten Kırıkkanat, “İki sağlıklı göz ile biri görmeyen göz birbirine benzemez. Bu noktada aklıma Yaşar Kemal geldi” dedi. Kırıkkanat’ın bu sözlerine tepki gösteren İstanbul Üniversitesi Rektörü Mesut Parlak, töreni terk etti. Parlak’ın salonu terk ettiğini gören Kırıkkanat “Yine pot mu kırdım acaba” diyerek tepki gösterdi.

Törende, “Yürekli Kadın Onur ödülleri” kategorisinde ise İngrid Betancourt, Türkan Sabancı, Prof.Dr. Muhibbe Darga ve Dr. Nüzhet Gökdoğan ödüle layık görüldü.

Törene, İstanbul Valisi Muammer Güler’in eşi Nevval Güler, Bakırköy Kaymakamı Dursun Ali Şahin, Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Koçeli’nin yanısıra öğrenciler katıldı.