Yillarca ünlüleri giydiren terzi simdi huzurevinde ücretsiz hizmet veriyor

USAK (CIHAN)-22 Kas 2005 - Yillarca terzilik yaparak ünlü isimlere elbiseler diken Ilhan Taspinar (67), meslegini simdi kaldigi Usak Huzurevi'nde arkadaslari için karsiliksiz olarak devam ettiriyor.

Taspinar’in ayrica vatan, millet ve sehitler konulu yaklasik 500 siiri de bulunuyor.
Yaklasik bes yildir Trabzon, Kocaeli ve Çanakkale’deki huzurevlerinde kalan Taspinar, son olarak namini duydugu Usak Huzurevi’ne 20 gün önce geldi. Buradaki terzi ve sergi odasinda Atatürk, 1. Selim, Yavuz Sultan Selim, Türk askeri ve Türk bayragi gibi resimleri çerçeveleterek satan Ilhan Taspinar, özellikle maddi durumu iyi olmayan huzurevi arkadaslarina para almadan elbise dikiyor. Taspinar, “Istanbul Bagdat Caddesi’nde terzi dükkanimiz vardi. Orada birçok önemli ve ünlü kisiye elbise diktim. Su anda emekliyim, paraya da ihtiyacim yok. Elimde iyi kötü bir dikis makinesi var. Ramazan Bayrami’nda Usak Valimiz Kayhan Kavas, huzurevimizi ziyareti sirasinda bana bir sanayi terzi makinesiyle bir buharli ütü sözü verdi. Insâallah onlar gelince, buradaki arkadaslarimiza daha güzel elbiseler dikecegim. Dört çocugum var. Burada terzilige devam etmeme imkan saglayan Sosyal Hizmetler Il Müdürü Alper Sezer, Huzurevi Müdürü Ali Osman Kural ve Müdür Yardimcisi Hakan Güzelay’a tesekkür ediyorum.” diyor.

Terzilik haricinde huzurevinde çerçeveli resim, bayrak, elisi, boyama, nakis, siir, makale gibi faaliyetleri de olan Taspinar, Çanakkale Huzurevi’nde yazdigi siirleri kitaplastirdigini kaydediyor. Taspinar, “Usak Huzurevimiz de bes yildizli otel gibi tertemiz ve konforlu. Böyle bir yerde, ünlü isimlere elbise diken tecrübeli terzi olarak hizmet etmekten gurur duyuyorum.” seklinde konusuyor.

Usak Huzurevi Müdürü Osman Kural da, yeni gelen Ilhan Taspinar’in yaptiklarindan çok memnun oldugunu dile getiriyor. Huzurevi yöneticisi olarak kendisine elinden gelen her türlü destegi verecegini belirten Kural, “Ilhan bey, huzurevimizin methini duyduktan sonra ziyarete geldi. Burayi gezip gördü ve çok begendi. 20 gündür burada kaliyor. Biz ondan, o da bizden çok memnun. Kurulusumuzda ücretsiz kalan 48 sakinimize, para almadan elbise dikiyor. Diger ücretli sakinlerimizden de çok cüzi bir para alarak destek veriyor. Ilhan beye tesekkür ediyor, diger sakinlerimizin de onun çalismalardan örnek almasini ve etkilenmesini istiyorum.” diyor.