Yillardir depo olarak kullanilan tarihi Tuz Han’in restorasyonuna baslandi

BURSA - Osmanli'nin önemli eserleri arasinda yer alan ve yillardir ilgisizlik nedeniyle depo olarak kullanilan tarihi Tuz han, yeni restorasyon çalismasi ile eski günlerine kavusacak.

Osmangazi Belediyesi’nin Hanlar Bölgesi’nde yürüttügü önemli çalismalardan biri olan Tuz Han Projesi, bakimsizliktan harabe haline gelen bu tarihi yapiyi kisa sürede cazibe merkezi haline getirecek. Restorasyon Projesi Osmangazi Belediyesi’nin kendi imkanlariyla hayata geçirilecek. Kültür ve Tabiat Varliklarini Koruma Kurulu tarafindan daha önce onaylanan proje, bugüne kadar bir türlü hayata geçirilemeyerek tozlu raflarda kalmis.

Tuz Han’in restorasyonu kapsaminda üst katta çati örtüsü kaldirilarak kursun kaplamasi gerçeklestirilecek. Revakli kisimdaki demir dogramalar ve duvarlar kaldirilarak yapi özgün haline döndürülecek. Bu arada Revakli kisimdaki eksik olan tonoz yapilacak. Nilüfer Köylü Pazari’na kapi açilmasini da öngören proje kapsaminda pencere ve kapilar açilacak. Siva raspasi yapilacak, iki kattaki dükkanlarin kapi ve pencere dogramalari kaldirilarak hanin tarihi yapisina uygun ahsap dogramalar takilacak.

Proje kapsaminda alt katta ise revakli kismin ara duvarlari ve demir dogramalar kaldirilacak. Yeni olusturulacak dükkanlarin duvarlari örülecek. Yer kaplamasi degistirilecek, tuvaletler yeniden yapilacak, sadirvan sagliklastirmasi yapilacak ve Tuz Pazarina bakan dükkanlarin dogramalari ahsap olarak degistirilecek. Tuz han’in resterasyon gideri Osmangazi Belediyesi’nin “kültürel yapilarin bakimi ve onarimi ” için ayirdigi ödenekten karisalanacak. Önümüzdeki hafta baslanacak olan çalismalar, 2006 yilinin Mayis ayinda sona erecek.

Osmangazi Belediye Baskani Recep Altepe, bugüne kadar makus talihiyle bas basa birakilan bu küçük ama sirin yapinin hanlar bölgesi içinde sahip olunan önemli zenginliklerden biri oldugunu ifade etti. Baskan Altepe bugüne kadar ardiye, depo olarak kullanilan bu yapinin zamana karsi ayakta kalma mücadelesi verdigini dile getirdi. Kentin tarihi ve kültürel zenginliginin en önemli parçalarindan biri olan bu yapiya artik hak ettigi degerin verilmesi gerektigini belirten Altepe, “Tuz Han gibi tarihi öneme sahip yapilarimizi artik ardiye, depo olarak kullanmak yerine vitrin haline getirmeliyiz. Böylece degeri daha da artacak olan bu yapilar birer cazibe, çekim merkezleri haline dönüsürken hak ettikleri degeri de elde edeceklerdir” diye konustu.

TUZ HAN’IN TARIHÇESI

Bursa’da, Uzunçarsi’da Tuzpazari caddesinde yer alan Tuz Han, Timurtas Pasa’nin oglu Umur Bey tarafindan camisine gelir temini amaci ile 1454 yilinda yaptirilmis. Duvarlari kesme tas ve tugla ile örülen yapi, dikdörtgen avlu etrafinda iki katli olarak siralanan, üzerleri besik tonoz ile örtülü odalardan olusuyor. Üst katta 18 ve alt katta da 17 adet odasi mevcut. Toplam alani 850 metrekare olan bu küçük ve sirin han, restorasyonun ardindan bölgenin cazibe merkezlerinden biri haline gelecek.