Yılmaz; ‘Atamayı ben de yakın zamanda öğrendim’

Merkez Bankası Banka Meclis Üyesi Durmuş Yılmaz; 'Atamayı ben de yakın zamanda öğrendim'

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Merkez Bankası Banka Meclis Üyesi Durmuş Yılmaz’ın Merkez Bankası Başkanlığı’na atanmasına ilişkin kararnameyi onaylamasının ardından Yılmaz, Merkez Bankası Başkavekilliğini yürüten Erdem Başçı ile birlikte basının karşısına çıktı. Yılmaz, kararı kendisinin de yeni öğrendiğini belirtti.
Toplantıda önce vekil başkan Başçı söz alarak yeni atanan Yılmaz’ın 25 yıllık Merkez Bankası tecrübesini hatırlattı. Yılmaz’ın, Banka Meclis Üyeliği ve Para Politikası Kurulu’nda, Banka’nın son 4 yılda aldığı önemli kararların altında imzası olduğunu belirten Başçı, yeni başkan Yılmaz’ı tebrik etti.

Yeni başkanlığa seçilen Yılmaz ise; 1980 yılında Merkez Bankası’nda çalışmaya başladığını, bu tarihten itibaren de Banka’nın her kademesinde görev yaptığını belirtti. Merkez Bankası’nın ekonomik tarihinde yerini alacak atılımlar gerçekleştirdiğini hatırlatan Yılmaz, bunların en önemlisinin ise Merkez Bankası’nın bağımsızlığını kazanması olduğunun altını çizerek bağımsızlığa vurgu yaptı. Türkiye’nin enflasyondan kurtulması için altın bir fırsat yakaladığını, bu operasyonun da tamamlanmasına az kaldığını kaydeden Yılmaz, “Enflasyon hedeflerinden taviz vermemek kaydıyla hükümetimizin büyüme ve istihdam hedeflerine ulaşması temel politikamızdır” diye konuştu. Yılmaz, dalgalı kur rejiminin de devam edeceğinin altını çizdi.

Yılmaz, konuşmasının ardından soru almayacağını söylemesine rağmen, gazetecilerin ısrarı üzerine bazı soruları cevaplamak zorunda kaldı. “Atanacağnızı biliyor muydunuz” şeklindeki soru üzerine Yılmaz, “İsmim basında geçiyordu. Son anda öğrendim. Ben de yakın zaman içerisinde öğrendim” dedi. Yılmaz, boşalan Merkez Bankası Başkan Yardımcılıkları için ise sürecin kanuni çerçevede yürüyeceğine işaret etti.

Bir gazetecinin, Süreyya Serdengeçti’nin yerinin dolup dolmayacağını sorması üzerine; Merkez Bankası’nda çalışanların bulundukları görevlerde ve dönemlerde kurumu bir çizgiye getirdiklerini ve bu çizginin de Merkez Bankası’nın kurumsal bağımsızlığı olduğunu belirterek, “Biz bu kuruma katkı yapanların, taş koyanların kıymetini bileceğiz. Bizim de kıymetimiz kendi koyacağımız taş ile ölçülecektir” dedi. Daha sonraki soruları cevaplayamayacağını belirten Yılmaz, gazetecilerin isteği üzerine Başçı ile tokalaşarak poz verdi.

Daha sonra eski Başkan Süreyya Serdengeçti Merkez Bankası’na gelirken görüldü. Girişte gazetecilerin “Niçin geldiniz” şeklindeki soruları üzerine Serdengeçti; “Tebrik için geldim”, “Yeni Başkan Yılmaz’ı tanıyor musunuz?” sorusuna ise “26 yıldır beraberiz tanışıyoruz” diyerek Merkez Bankası makam katına çıktı.