‘Yılmaz dönüyor’ iddiası kızdırdı

Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, siyasete dönme sinyalleri veren partinin eski genel başkanı Mesut Yılmaz’a karşı çıkışını sürdürüyor.

Bu iş yüzde 46’lardan parti alıp miras yiyerek idare etmeye benzemez.”

Erkan Mumcu, Kocaeli’nde, bazı sendika genel başkanları ile gazete temsilcilerinin katıldığı kahvaltılı sohbet toplantısında konuştu. Mumcu, Yüce Divan’da yargılanan eski ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’ın ‘aklandıktan sonra siyasete döneceği’ yönündeki açıklamalarına cevap verdi. Mesut Yılmaz’ın siyasete döneceğine inanmadığını belirten Mumcu, Anavatan Partisi’nde böyle bir spekülasyonun olmadığını söyledi. Yılmaz ile bu konuda hiç görüşmediğini de kaydeden Mumcu, şöyle devam etti: “Bu iş, yüzde 46’lardan parti alıp, miras yiyerek idare etmeye benzemez. Sıfır noktadan, altlardan alıp yukarıya çıkarmak başka bir şey… Bu, Anavatan Partisi’ni yolsuzluklarla anılır hale getiren birkaç şerefsizin uydurduğu spekülasyondan başka bir şey değildir. Bunlar, yolsuzluklarıyla ayyuka çıkmış, partinin dışında kalmış, dışında kalmalarıyla partinin üstündeki yüklerden kurtulduğu ağırlıklardır. Aç tavuk kendisini darı ambarında görürmüş. Bunlar, kendilerini darı ambarında görüyorlar. Mesele bundan ibarettir.”

Mumcu, Bulgaristan’ın baraj kapaklarını açması sonucu taşkınların meydana geldiği Edirne’nin Karaağaç Mahallesi’nde de incelemelerde bulundu. Mağdur vatandaşları evlerinde ziyaret ederek, sorunlarını dinleyen Mumcu, devletin kendilerine yardımcı olacağını ve devlete güvenmeleri gerektiğini ifade etti. Mumcu, “Doğa olayları afete dönüşebilir. Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin yatakları uzun yıllardır temizlenmediğinden, bu sorunlar yaşanmıştır. Kapsamlı bir projeyle nehir yatakları temizlenmeli ve genişletilmelidir.’’ dedi.