Yine bir protesto!

Dayanismaevleri Türkiye'de issizligin sebebi olarak gösterdikleri Türkiye Sanayici ve Is Adamlari Dernegi (TÜSIAD)'ni Beyoglu'nda bulunan Genel Merkezi önünde protesto etti.

Dayanismaevleri’ne üye yaklasik yüz kisilik grup 30 Eylül 2005 tarihinde baslattiklari “Ne issiz ne güvensiz-Bu düzende is yok ” adli kampanyalarinin son ayagi için ögle saatlerinde Taksim Istiklal Caddesi Mis Sokak girisinde toplandi. Ellerinde “Ücrete degil servete vergi, Zorunlu göç kosullari kaldirilsin, Issizlik fonu tüm issizlere dagitilsin, Zenginligi biz üretiyoruz yoksullugu zenginler” yazili dövizler tasiyan ve aralarinda çocuklarin da bulundugu grup tek sira halinde Istiklal Caddesi’nden Tepebasi’nda bulunan TÜSIAD Genel Merkezi’ne kadar yürüdü.

“Zenginligi biz üretiyoruz yoksullugu siz, TÜSIAD Türkiye’yi sömüren ve issizlestiren adamlar dernegi” yazili pankart açan grup adina bir basin açiklamasi yapan Okmeydani Dayanismaevleri Baskani Hüseyin Hançer, TÜSIAD’çilarin IMF’yi ve emperyalist güçleri memnun etmek adina yillardir uygulamaya koydugu programlarin yikimdan baska bir sey üretmedigini öne sürdü. Bu ülkede ikibuçuk milyon insanin açlik çekmesinden sistemin ve zenginlerin sorumlu oldugunu öne süren Hançer, bunun bedelini hatirlatmak için patronlarin mabedi olarak gördükleri TÜSIAD genel merkezine geldiklerini söyledi.

30 Eylül 2005 tarihinde Eminönü Is-Kur önünde baslattiklari “Ne issiz ne güvencesiz-Bu düzende is yok” kampanyasina burada son verdiklerini belirten Hançer, eylemlerinin çalismak isteyen herkesin insanca ücretler karsiliginda çalisabildigi, çalisma saatlerinin yasamin tümünü kaplayacak kadar uzun olmadigi, çalisan herkesin sosyal güvenlik hakkina sahip bulundugu bir toplum olusturuncaya kadar devam edecegini ifade etti.

“Issiz çok yoksul çok bu düzende is yok, Gücümüz var isimiz yok, Is ekmek adalet, Yasasin isçilerin birligi halklarin kardesligi” seklinde sloganlar atan grup basin açiklamasinin ardindan olaysiz dagildi.