Yine iktidar olacağız

Bakan Abdullah Gül, "Ben partime güveniyorum" dedi.

Bir kez daha rahatlıkla iktidar olabileceğimize inanıyorum. Halk, kendisine bu kadar hizmet etmiş bir partiye, kadirşinaslık gösterecektir” dedi

Türkiye’nin dış ve iç politika gelişmelerini Kanal 7’deki “Sözün Özü” programında değerlendiren Bakan Gül, çarpıcı açıklamalar yaptı. Gül, genel seçimlerin erkene alınma ihtimalinin sorulması üzerine, “Hayır, söz konusu değil. Seçimi vaktinde yapacağız. Siyasi amacı olmayan, teknik sebeplerin dışında böyle bir düşüncemiz yoktur” ifadesini kullandı ve ekledi: “Ben partime güveniyorum, bir kez daha rahatlıkla iktidar olabileceğimize inanıyorum. Halk, kendisine bu kadar hizmet etmiş bir partiye kadirşinaslık gösterecektir…” İşte Gül’ün açıklamaları.

EN TARTIŞMASIZ SEÇİM OLACAK

Bir kez daha rahatlıkla iktidar olabileceğimize inanıyorum. Belki en tartışmasız Cumhurbaşkanlığı seçimi bu seçim olacaktır. Irak’ın bölünmesi sonu alınamayacak savaşların başlamasıdır. Biz Iraklıları kendimize düşman olarak hiçbir zaman görmüyoruz ama yanlış yapıyorlarsa bunu yüzlerine söyleriz, yanlışlarını düzeltiriz. Eğer düzeltmezlerse tabii ki maliyetine de onlar katlanır. Barzani ve Talabani’nin daha çok şey yapması gerekiyor. Amerikalılar, İngilizler, Avrupalılar Kürtleri Türklerin, Türkleri de Kürtlerin düşmanı sanıyorlar. Bu çok yanlış. Araya nifak sokanlar var. O da PKK.

BÜYÜKANIT SÖYLEDİKLERİMİ PEKİŞTİRDİ

ABD ziyaretlerimizde Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile aynı konuları dile getirdik. Büyükanıt, benim söylediklerimi bir kere daha pekiştirdi. Kurumlar arasında farklılık bulunduğunu düşünmek tehlikeli. Türkiye’nin korkusu, Irak’taki ateşin daha da büyümesi ve mezhepler arasındaki kıran kırana başlayan çatışmaya, bir de etnik çatışmanın eklenmesidir.

KERKÜK İÇİN FORMÜL BULUNMALI

Kerkük’ün geleceği konusunda herkesin beraber huzur içinde yaşayacağı bir formül bulunmalı. Kıbrıs’dan bir asker çekilmedi, bir metrekare yer verilmedi, tam tersine KKTC, tüm dünyanın gözü önünde artık kabul edilebilir hale geldi. Rumların Annan Planı’nı reddedeceğini önceden biliyorduk. Ben sansüre karşıyım ama her şirketin, her yapımcının bir sorumluluğu olması lazım.