‘Yine söylüyorum din toplumun çimentosudur’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hiçbir zaman 'din üst kimliktir' ifadesini kullanmadığını, üst kimlik olarak kullandığı ifadenin 'Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı' olduğunu söyledi.

Yeni Zelanda ve Avusturalya ziyaretlerini tamamlayıp Türkiye’ye dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan,

“Din, toplumun çimentosudur” açıklamasını yineledi.

Erdoğan’a daha önce yapmış olduğu “Din etnik unsurlar arasında bağdır” açıklamasına CHP Lideri Baykal’ın vermiş olduğu tepkiler soruldu. Erdoğan, konuyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye Yugoslavya değildir. Orada herkes ayrı dinlerin ve aynı dinin farklı mezheplerinin mensuplarıdır. Bizde de otuza yakın etnik unsur var. Ama yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkeyiz. Din bir çimentodur. Ben hiçbir zaman din üst kimliktir ifadesini kullanmadım. Üst kimlik olarak kullandığım ifade Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı’dır. Buna rağmen hala bazıları bunu anlamak istemiyor. Gene söylüyorum. Din bir çimentodur. Gazi Mustafa Kemal’in açıklamalarında da bunu görürsünüz. Nutuk’u okumak lazım, bunu orada da görürsünüz. Bunu Tayyip Erdoğan söyleyince kötü oluyor. Biz ne söylediğimizi biliyoruz. TC vatandaşlığını bir üst çatı olarak görüyoruz. Her yerde söyledim. Biz tek bayrak, tek millet ve tek devletiz diye. Sanki ben iki millet demişim gibi konuşuyorlar.”

AK Parti Milletvekili Balıkesir Milletvekili Turan Çömez’in yaptığı eleştirilerin sorulduğu Erdoğan, şu cevabı verdi: “Milletvekili arkadaşlar, bizim grubumuzda rahatça fikirlerini ifade etme özgürlüğüne sahiptir. Demokraside benim ifade ettiğim bir başlık vardır. Demokrasinin kendi içinde bir disiplini vardır. Gazetelerde yazılanlar, sağır duymaz uydurur kabilinden şeyler. Buralara biz bu kadar ucuz gelmedik. AK Parti, parti içi demokrasiyi en iyi yürüten bir partidir. Göğsümüzü gere gere bunu savunuruz. Kimse, kendileri için zil takıp oynayacak bir zemin hazırlamasın. Buna fırsat vermeyiz.”

Erdoğan, AK Parti Tokat Milletvekili Resul Tosun’un, “Merasim Taburu, TBMM’den çıkarılsın” açıklamalarını “Milletvekili arkadaşımız bir gazetede köşe yazarlığı yapıyor. Köşesinde bunu söylemiş. Bunu fazla abartmanın lüzumu yok. Genelkurmay Başkanı’nın yaptığı açıklamasına da saygı gösteririz” şeklinde değerlendirdi.

CIA Başbakanı’nın bugün akşam saatlerinde Türkiye’ye geleceğinin hatırlatıldığı Erdoğan, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Türkiye Cumhuriyeti 780 bin metre kare üzerinde çalışmalarını yürüten bir ülke değil. Açık gizli bilgi alışveriş yaptığı kurumlarla görüşür. CIA, Türkiye’ye MİT’in daveti üzerine gelmiştir. FBI da böyle bir davet üzerine gelmiştir. Arkasında bir şey arama gayreti yanlıştır. Uluslararası teröre karşı istihbarat örgütlerinin daha sıkı ilişkileri olacaktır.”

Erdoğan öte yandan konuşmasında Avustralya’daki TC vatandaşlarının askerlik sorunlarına değindi. Erdoğan, “Vatandaşlarımızın çoğu askerliğini burada yapmak istiyor. Yaşı 40’ı aşkın olanlar da bizden askerlik aranmasın parasını ödeyelim diyorlar. Avustralya’da askerlik yapmak istemiyoruz diye iki teklifleri var. Bunu Genelkurmayımız ve yetkili kurumlarla görüşürüz dedik. Bu konuda verdiğimiz bir söz yok. Bunun tüm kayıtları da vardır.” diye konuştu.