YÖK Başkan Vekili konuştu

YÖK Başkan Vekili İsa Eşme, "Eğer biz bunu yapmasaydık ne olurdu; İlahiyat Fakültelerinden kim ne derse desin öğretmen değil imam yetişirdi." dedi

İnönü Üniversitesi tarafından 5. Geleneksel Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) Anabilim Dalı Başkanları toplantısına katılan YÖK Başkan Vekili İsa Eşme, İlahiyat Fakültesi bünyesinde bulunan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünün Eğitim Fakültesi’ne geçirilmesini değerlendirdi. Eşme, İlahiyat Fakültesi kaynağından gelen öğrencilerin laik eğitim programına alıştırılacağını söyledi. Bu konuda bazı dekanların Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünün İlahiyat Fakülteleri’nden Eğitim Fakültesine geçirilmesini eleştirdiğini hatırlatan Eşme, bu uygulamayla Eğitim Fakültelerinin İmam Hatipleşeceğini ve İlahiyat Fakültelerine benzeyeceği endişesinin taşındığını aktardı.

Kendisinin bu görüşe hiçbir zaman katılmadığını vurgulayan Eşme, “Eğitim Fakültelerimizde 168 bin öğrencimiz var. Din Kültürü Öğretmenliği programımızın kontenjanı 550. 4 sınıf baz alınarak kontenjan artışını da göz önünde bulundurursanız en fazla 5 bin öğrencisi var. Eğer 5 bin kişi 168 bin kişiyi İmam Hatipli yapacaksa o zaman zaten bu iş bitmiştir. Ama burada bir risk de var. Eğitim Fakültesi’ndeki arkadaşlarımızın, dekanlarımızın, öğretim görevlilerimizin çok dikkatli olması gerekir. İlahiyat Fakültesi kaynağından gelen öğrencilerin laik eğitim programına alıştırılması çok önemli. Eğer biz bunu yapmasaydık ne olurdu. İlahiyat Fakültelerinden kim ne derse desin öğretmen değil imam yetişirdi.” dedi.

Bu şekilde yetişen öğrencilerin orta öğretim kurumlarına öğretmen olarak müdür olarak göndermesi halinde orta öğretimlerin kaybedileceğini anlatan Eşme şu ifadeleri kullandı: “Orta öğretimden gelen çocukları bu kez üniversitelerde nasıl eğiteceğiz. Biz sorunu böyle gördük, bana göre ürettiğimiz çözüm yolu doğrudur. Bu uygulamanın yerleşmesi ve amacına ulaşması için hepimize görev düşmektedir. Öğretmenleri yetiştiren kurumlara sahip çıkmak için çok dikkatli olmalıyız.”

Okullarda rehberliğin çok önemli olduğunun kurum olarak farkında olduklarına dikkat çeken Eşme, okullarda öğrencilerin şu an sahipsiz olduğunu, mesleğe yönelmede birçok hatalar ve yanlış seçimler yapıldığını kaydetti. Eşme, PDR’nin alanının çok önemli bir alan olduğunu, bu alanın boş bırakılması halinde çocuklara rehberlik edecek birçok insan ortaya çıkacağını dile getirdi.