‘YÖK bilgi edinmede en çok problemin çıktığı yer’

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yusuf Sarınay, YÖK'ün bilgi üreten ve bunu toplumla paylaşması gereken bir kurum olduğuna dikkat çekerek, "Bilgi edinmede en çok problemin çıktığı yer YÖK" diye konuştu.

Yöneticiliğini Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yusuf Sarınay’ın yaptığı panele konuşmacı olarak İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi’nden Dr. Tayfun Gülle, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Tuğrul Acar ve Rekabet Kurulu’ndan Zafer Kızılkan katıldı.

Panelde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Halkla İlişkiler Koordinatörü Tuğrul Acar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bilgi edinme hakkı çerçevesinde en çok müraacatın yapıldığı bakanlıklar arasında yer aldığını kaydetti. Bu çerçevede 2004 yılında 22 bin, 2005’te 62 bin başvurunun gerçekleştiğini kaydeden Acar, son üç ayda gelen başvuru toplamının ise 18 bine ulaştığını belirtti.

Kanunun çıkmasından bu yana toplam 100 bin başvurunun yapıldığını aktaran Acar, “Günde ortalama 250 başvuru internet üzerinden alınmakta, incelenmekte ve gerekli birimlere yine internet üzerinden iletilmekte” diye konuştu. Bilgi edinme ile ilgili her işlemi internet üzerinden yaptıklarını dile getiren Acar, bu sayede kağıt israfını da önemli ölçüde önlediklerini vurguladı. Acar, “Bir hesaplama yaptık. Buna göre sistem sayesinde 640 çam ağacının yok olmasının önüne geçmiş olduk. Ayrıca Bakanlık ziyaretcilerinin yüzde 90 oranını da azaldığını söyleyebilirim. Çünkü artık, Erzurum’un bir köyündeki vatandaş Bakanlığa gelmeden, istediği bir konu hakkında oradaki bir bilgisayardan bize ulaşabiliyor” diye konuştu. Acar konuşmasında, bilgi edinme hakkı çerçevesinde mahkeme kararı bulunmasına rağmen; özellikle KPSS gibi sınav sorularının açıklanması konusunda ise YÖK’ün üzerine düşenleri tam olarak yerine getirmediğini savundu.

Acar’ın konuşmasından sonra söz alan panalin yöneticisi Başbakanlık Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr Yusuf Sarınay, “Bilgi edinmede en çok problemin çıktığı yer YÖK” diye konuştu. Sarınay, YÖK’ün bilgi üreten ve bunu toplumla paylaşması gereken bir yer olduğuna dikkat çekerken, özellikle sınav soruları konusunda sorun yaşandığına işaret etti. Sınav sorularının açıklanmamasında, söz konusu soruların tekrar kullanıldığı ve yeni soruları hazırlatmak için akademisyenlere verilmek üzere mali kaynak ayrılması gibi gerekçeler ileri sürüldüğünü hatırlatan Sarınay, “Devletin yaptığı sınav, yapıldığı andan itibaren kamuya mal olmuş bir bilgidir. Ayrıca hangi sınava girilirse girilsin, sınavın harcı adaylar tarafından zaten yatırılıyor.” dedi. Sınav sorularının açıklanması noktasında iki adet mahkeme kararı bulunduğunu da vurgulayan Sarınay, “Bire bir müracaat eden adaylara veriliyor ancak henüz internet sitelerine koymadılar” ifadesini kullandı.