YÖK: Cinayet Türkiye’ye darbedir

Gazeteci Hrant Dink’in silahlı saldırı sonucu öldürülmesine tepkiler sürüyor.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni değerli yazar Hrant Dink’in aramızdan ayrılmasına yol açan menfur saldırı ülkemizi, barışı ve kardeşliği hedef almıştır. Bu cinayet, Türkiye’yi uluslararası camiada güç duruma sürükleyen ağır bir darbedir. Bunun, toplumumuzda huzursuzluk ve gerginlik yaratmaması için hepimize büyük sorumluluk düşmektedir. Bu menfur cinayeti lanetlerken, Hrant Dink’in kederli ailesine ve yakınlarına, yükseköğretim camiası olarak, metanet ve sabır diliyoruz” denildi.

FAİLLER YAKALANMALI

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Müşavirler Odaları Birliği’nin (TÜRMOB) yazılı açıklamasında, saldırı kınanırken, faillerin bir an önce yakalanması ve olayın her türlü yönüyle aydınlatılması istendi Türkiye Gençlik Federasyonu Genel Başkanı Rıza Sümer, yazılı açıklamasında, cinayetin Türkiye düşmanlarının işi olduğunu belirtirken, olayın aydınlatılmasının ilgili devlet kurumlarının ve kamu görevlilerinin namus borcu olduğunu vurguladı.

301 TEPKİSİ

Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, yazılı açıklamasında, Dink’in yargılandığı Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinin bu sürece etkisinin olduğuna işaret ederek, “Dink’in öldürülmesinin sorumlusu Susurluk’ta çeteleri ‘kurşun sıkan da yiyen de şereflidir’ diyerek savunanlardır” dedi.

Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, olayın Ankara’daki “Türkiye Barışını Arıyor” konferansının ardından gerçekleşmesine dikkat çekilirken, aydınlara gözdağı verildiği savunuldu.