YÖK Eski Başkanı Gürüz’e ‘dolarla rüşvet aldı’ iddiası

YÖK Başkanı Özcan için Malezya’ya gitsin diyen YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz hakkında rüşvet iddiası.

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu, Gürüz’ün YÖK Başkanı olduğu dönemde yaptığı usulsüz anlaşmayı anlattı. Tüm Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tahir Hatipoğlu, Gürüz hakkında müthiş bir iddiada bulundu. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ı Malezya’ya yollayan Gürüz’ün, rüşvet aldığı ABD’ye gitmesini söyleyen Hatipoğlu, Gürüz’ün YÖK Başkanlığı yaptığı dönemde, New York’ta bulunan, The State University of New York (SUNY) Üniversitesi’yle ‘usulsüz bir anlaşma’ yaptığını iddia etti.

Gürüz’ün başkanlığı döneminde YÖK’le adı geçen SUNY Üniversitesi arasında yapılan anlaşmayla, YÖK’ün bu okula seneliği 20 bin dolardan öğrenci yolladığını, bu üniversitenin Gürüz’ü bir yıllığına çağırdığını ve fahri doktora unvanı verdiğini belirtti.

“GÜRÜZ RÜŞVET ALDI”

Konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Hatipoğlu, “Gürüz 4 yıldır susmuştu ve zannedersem birileri tarafından tekrar öne sürüldü. Sayın YÖK Başkanı’na Malezya’ya gitsin diyen Gürüz’e, ben de ABD’ye gitsin diyorum. Gürüz YÖK Başkanlığı’nı bıraktıktan hemen sonra New York’taki SUNY Üniversitesi’ne çağrıldı. Burada bir sene kaldıktan sonra bu üniversiteden fahri doktora unvanı aldı. Gürüz, YÖK aracılığıyla öğrenci yolladıkları SUNY Üniversitesi’nden rüşvet aldı” diye konuştu.

İKİ YIL TÜRKİYE’DE İKİ YIL ABD’DE…

Adı geçen üniversiteyle yapılan usulsüz anlaşmayı zamanın YÖK Başkanı Kemal Gürüz’ün yaptığını ifade eden Hatipoğlu, olayın iç yüzünü şöyle açıkladı: “Türkiye’de bu işi Gürüz başlattı. Bu anlaşmaya dahil edilen fakültelerde okuyan öğrenciler, iki yıl Türkiye’de okuyor, geri kalan iki yılı da gidip New York’taki SUNY Üniversitesi’nde tamamlıyorlar. Bu sistem hala devam ediyor ve üniversite yerleştirme tercih kılavuzunda da var. ODTÜ, Bilkent, Anadolu, Ege, Hacettepe, Işık, İTÜ ve İzmir Ekonomi Üniversitesi bu programa dahil edilen üniversiteler. Boğaziçi Üniversitesi de vardı bu programda, fakat, Boğaziçi Üniversitesi YÖK’ün yaptığı bu anlaşmanın usulsüz olduğunun farkına vardı ve son iki yıldır SUNY Üniversitesi’ne öğrenci göndermiyor.”

“80 BİN DOLAR”

Bu okulla imzalanan eğitimi almak isteyen öğrencilerin yılda ortalama 20 bin dolar ödediklerini bildiren Hatipoğlu, “4 sene okuyan öğrenci toplamda 80 bin dolar ödemiş oluyor. Kısaca YÖK bu şekilde, anayasaya aykırı olarak, ABD’deki SUNY Üniversitesi’ne öğrenci buluyor. Ticaret yapıyor yani.” şeklinde konuştu.

Bu anlaşmaya dahil olan lisan programlara kayıt olan öğrencilerin aldıkları puanla Türkiye’de devlet üniversitelerine giremeyeceklerinin altını çizen Hatipoğlu, “200 – 210 puan alan öğrenciler bu okula kayıt yaptırabiliyor. YÖK’le SUNY Üniversitesi arasında yapılan anlaşma usulsüzdür. YÖK bu üniversiteye öğrenci pazarlıyor. Yani bir nevi aracı kurum gibi. Buraya başvuran öğrencilere de iki üniversiteden mezun olacaksınız garantisi veriyorlar” dedi.

YASAK GÜRÜZ’ÜN YASAĞI

Gürüz’ün, “Üniversitelerde türbanı serbest bırakmaya, ne Cumhurbaşkanı’nın ne de YÖK Başkanı’nın gücü yetmez” sözlerine de değinen Hatipoğlu, YÖK eski Başkanı Gürüz’ün sarf ettiği sözleri çok yakışıksız ve saygısız bulduğunu ifade etti. YÖK Kanunu’nun 17. Maddesi’nde, giyim kuşam standartlarının belli olduğunu hatırlatan Hatipoğlu, yasağın, Gürüz ve benzeri düşüncede olan kişilerin yasağı olduğunu, YÖK Başkanı’nın yasağa son verme yetkisi olduğunun da altını çizdi.

“ÖZCAN KENDİ KADROSUNU OLUŞTURMALI”

YÖK karşıtlığıyla bilinen ve bu yüzden de ‘YÖKOLOG’ diye anılan Tahir Hatipoğlu, YÖK Başkanı Özcan’ın şu ana kadar yaptığı açıklamalara tümüyle katıldığını, fakat günün birinde Özcan’ın da, insan haklarına aykırı işler yapması halinde onun da karşısına dikileceğini ifade etti. “Özcan YÖK’te mutlaka kendi kadrosunu oluşturmalı” diyen Prof. Hatipoğlu, “Özcan’ın yakın çevresinde destek alabileceği ve moral verecek insanlar olmalı. YÖK, bugünkü zihniyete karşı olanların elinde… Özcan tek başına hiçbir şey yapamaz. İyi bir kadroya ihtiyacı var” şeklinde uyarıda bulundu.

“GİDİCİ OLANLAR KONUŞUYOR”

Gürüz’ün yanı sıra, Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu ve 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay’ın Özcan’a gösterdiği tepkiye de açıklık getiren Hatipoğlu ilginç bir iddiada daha bulundu.

Özcan’a tepki gösteren rektörlerin ucuz ve yalancı kahramanlıklar yaptığını söyleyen Hatipoğlu, son günlerini yaşayan bu iki rektörün, bir daha rektör olmak gibi bir şansları olmadığı için böyle konuştuklarını, eğer görev süreleri dolmasaydı böyle konuşamayacaklarını öne sürdü.