YÖK Genel Kurulu Perşembe günü toplanıyor

YÖK Genel Kurul toplantısında, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) kılavuzu görüşülecek.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 14 Mart Perşembe günü yapılacak YÖK Genel Kurul toplantısında, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) kılavuzunun görüşülerek onaylanması halinde ÖSS’ye başvuruların 3 Mart Pazartesi günü başlayacağını bildirdi

Yarımağan, henüz YÖK Genel Kurulunda ÖSS kılavuzunun onaylanmadığını anımsattı. YÖK Genel Kurulunun perşembe günü yapacağı toplantıda, ÖSS kılavuzunun görüşülerek kabul edilmesi halinde kılavuzların basıma geçilmesi için matbaa ile görüşeceğini söyleyen Yarımağan, “Başvurular, 25 Şubat Pazartesi gününe muhtemelen yetişmeyecek. Bu durumda başvurular 3 Martta başlayacak. Ancak bu toplantıda kılavuz görüşüldüğünde eğer değişiklik yapılırsa nasıl bir değişiklik yapıldığı da kılavuzun baskıya hazır hale gelmesi için önemli” dedi.

Yarımağan, Anayasa değişikliğinin onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlanması halinde adayların ÖSS’ye türbanla girip giremeyecekleri sorusuna, şu yanıtı verdi:
“Türban konusunda benim görüşüm şu: Üniversiteye nasıl gidiyorlarsa bize de öyle gelirler. Üniversiteye türbanla giderlerse sınava da türbanla girebilecekler. Hukukçuların da görüşü bu. Üniversitede türban serbest olursa sınavda da türban serbest olacak ama güvenlikle ilgili endişelerim var. Buna da çözümler bulmamız lazım, önlemler almamız lazım. Türbanla girilmesi halinde birtakım ciddi teknik problemler ortaya çıkar. Bir kere kopya olayları var. Güvenliği sağlamamız lazım.”