YÖK’ten diploma açıklaması

Yükseköğretim Kurulu'ndan üniversite diploması ile ilgili açıklama geldi.

Yükseköğretim Kurulu'ndan açıklama geldi. Tartışma yaratan üniversite bölünmesi hakkında açıklama yapan YÖK, yeni kurulacak üniversitelere geçen öğrencilerin, istemeleri durumunda halen öğrenim gördükleri okulun diplomasını alacaklarını duyurdu.

YÖK, yeni kurulacak üniversitelerde verilecek diplomalara ilişkin,  yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada, bazı üniversitelerin bölünerek yeni üniversiteler  kurulmasına ilişkin yasa tasarısı ile ilgili alınacak diplomalar konusunda,  "öğrencilerin girdiği üniversitenin değil mezun olacakları yeni kurulacak  üniversitenin diplomasını alacaklarına dair" gerçek dışı ve kamuoyunu yanıltıcı  iddialarda bulunulduğu belirtildi.

Yasa tasarısındaki ilgili madde ile mezuniyet belgeleri ve  diplomaların, öğrenciler istediği takdirde kayıt olduğu üniversite yani halen  öğrencisi olduğu üniversite adına düzenleneceği vurgulanan açıklamada, "Bu konu  yasa ile güvence altına alınmaktadır ve bu hususta herhangi bir şüphe  bulunmamaktadır." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, yakın tarihte büyük bir üniversite ile ilgili böyle bir  uygulamanın sorunsuz şekilde gerçekleştirildiği, durumun hiçbir şikayete konu  olmadığı kaydedildi.

TRT