YÖK yabancılar için sınav tarihini değiştirdi

YÖK Genel Kurulu bu sene son kez yapılacak olan ve daha önce tarihi 16 Mayıs 2010 olarak belirlenen Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı'nın (YÖS) 9 Mayıs Pazar gününe alınmasına karar verdi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında yapılan YÖK Genel Kurulu toplantısı sona erdi.

Toplantının ardından yapılan açıklamada Turgut Özal Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından rektör adayı olarak YÖK’e bildirilen Prof. Dr. Erol Oralın ile Kadir Has Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından rektör adayı olarak YÖK’e bildirilen Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın atamalarının gerçekleştirildiği bildirildi.

Açıklamada, 6 fakülteye dekan atamasının yapıldığı ifade edildi. Buna göre, atanan dekanların isimleri şöyle:

”Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Prof. Dr. Hürriyet Konyar, Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Uğurlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Prof. Dr. Suna Çevik, Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Bülent Yeşilata, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Metalürji Fakültesi Prof. Dr. Sadriye Küçükbayrak Oskay, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Prof. Dr. Zeki Alpan”

Açıklamada, üç vakıf üniversitesinin mütevelli heyet başkanlıklarının üniversitelerinin fakültelerine dekan atamasına yönelik tekliflerinin de değerlendirildiği ifade edilerek, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne Prof. Dr. Haluk Gürgen, Çankaya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne Prof. Dr. Aykut Kansu, İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesine Prof. Dr. Tahsin Erkan Türe’nin dekan olarak atanmasına karar verildiği bildirildi.

Ayrıca, bu sene son kez yapılacak olan Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nın daha önce 16 Mayıs 2010 olarak belirlenen tarihinin, Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği başka bir sınavla aynı güne denk gelmesi nedeniyle 9 Mayısa alındığı ifade edildi.

Açıklamada, ”Açık Öğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programı’nınn 1 Aralık 2009 tarihine kadar söz konusu programdan mezun olanlar ile programa kayıt olanlar için mesleki bir üst öğrenim sayılmasına, ancak aynı tarihten sonra adı geçen programa kayıt olanlardan ise sadece ”laborant” veya ”laborant teknisyenleri” için mesleki üst öğrenim sayılmasına karar verilmiştir” denildi.

YÖK Genel Kurulu 18 Şubat 2010 tarihinde toplanacak.