YÖK yasa tasarıyla ilgili açıklama yaptı

YÖK, yeni YÖK yasası tasarısını internet sitesinde tartışmaya açtı.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), yeni YÖK yasası hazırlığı yapıyor. Yeni yasa, YÖK'ü yeniden yapılandırıyor. Yeni YÖK yasa tasarısını, kamuoyunun eleştiri ve önerilerine göre yeniden yapılandıracaklarını söyleyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, "Bu yeni yasa ile amacımız, YÖK'ü planlama, koordinasyon ve denetleme kurumu haline getirmek." dedi.

YÖK isminin kamuoyundan gelecek yeni taleplere göre değiştirebileceklerini vurgulayan YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, yeni yasanın içeriği hakkında şu bilgileri verdi: "Yeni bir yönetim modeline geçmeyi amaçlıyoruz. Her kademede seçim öngörüyoruz. Rektörün yetkilerini üniversite senatosuna devrediyor ve her kademede öğrenci temsili önem kazanıyor. İdari özerklik ve yetki devri ilkelerini benimsedik. YÖK'ün önemli yetkilerini üniversite senatolarına bırakıyoruz. Ancak bunun karşılığında hesap verebilirlik ve şeffaflık söz konusu."

Söz konusu yeni yasanının hazırlık aşamasında olduğunu ve bütün üniversitelerin görüşlerine başvurduklarını açıklayan Gökhan Çetinsaya, 15 Kasım'da Üniversiteler Arasın Kurul toplantısına katılacağını, orada yeni yasa sürecini tekrar tartışacaklarını bildirdi.

Bugünden itibaren yeni YÖK yasa tasarısının 'yok.gov.tr' ile kamuoyuna paylaşıldığını belirten Çetinsaya, "Kamuoyundan gelecek eleştiri ve teklifler doğrultusunda yeni yasanının son aşamasına ulaşıp Aralık ayında gerekli yerlere ulaştırmayı düşünüyoruz." dedi.