YÖK yetkilerinin bir kismini devredecek

ANKARA - Yüksekögretim Kurulu (YÖK) yetkilerinin bir kismini rektörlere devretmeye hazirlaniyor.

Kurul; Türkiye’deki yüksekögretim sisteminin masaya yatirilacagi ilk toplantiyi tüm rektörlerin de katilimi ile Kasim ayinda Ankara’da yapacak. Kurulun ikinci toplantisinin ise 2006 Subat ayinda Çankaya’da gerçeklestirilmesi bekleniyor.
Merkeziyetçi yapisi nedeniyle sik sik elestirilere maruz kalan YÖK, yaklasik 6 ay önce baslattigi stratejik gelisme çalismalarina hiz verdi. Sik sik asiri merkeziyetçi yapisi nedeniyle elestirilere maruz kalan YÖK, yetkilerinin bir kismini rektörlere devretmeye hazirlaniyor. Kurul yetkilileri merkeziyetçi yapilari ile ilgili elestirilerin kendilerini de rahatsiz ettigini belirterek, gerekli degisikliklerin yapilacagini ancak bunun yine YÖK tarafindan gerçeklestirilecegine vurgu yapiyor. YÖK söz konusu elestirilere son vermek için yetkilerinin bir kismini rektörlere devretmeye hazirlaniyor. Bu kapsamda, kurulun yapisi ve Türk yüksekögretimi ilki 14-15 Kasim’da Ankara’da ikincisi ise 2006 Subat ayinda Çankaya’da yapilacak toplantida tartisilacak. Yurt disindan bilim adamlari ve Türkiye’deki akademisyenlerin katilacaklari toplanti sonrasinda ortaya çikacak yol haritasina göre hareket edilecek.

Türkiye’nin AB’ye Katilim Sürecine Iliskin 2004 Yili Ilerleme Raporu ve Tavsiye Metni’nde de merkezi yapisi nedinyle elestirilen YÖK ile ilgili su ifadelere yer verilmisti: “Yüksekögretim alaninda, yüksekögretim kurulu egitim programlarinin Yüksek Ögrenim Kanunu’ndaki temel ilkelere uyumun kontrol edilmesinden sorumludur ve rektörler ile fakülteler bakimindan genis disiplin yetkileri bulunmaktadir. Söz konusu fazla merkezi yapi, üniversitelerin akademik, idari ve mali açidan gerekli özerkligi saglamalarina ve is piyasasi odakli olmalarina engel olmaktadir.”