Yoksul çocuklar sanal alemde kardeş buluyor

Fakir ve yardıma muhtaç çocuklara sanal alemde uzatılan ellerin sayısı hızla çoğalıyor.

Bu sitelerden birinin sahibi olan eksi gazeteci Cengiz Tünay, 38 binden fazla çocuğun, kendisine destek olacak büyük kardeş edinmesini sağladı.
Türkiye’nin özellikle doğu bölgelerinde birçok çocuk eğitimden mahrum büyüyor. Okuma şansını elde edenlerin bazıları ise maddi imkansızlıklar yüzünden gerekli araç gereçlerinden mahrum kalıyor. Bu yüzden eğitimde kaliteyi batıya göre tam olarak yakalayamayan bu çocuklara sanal alemden birçok yardım eli uzanıyor. Bunlardan sonuncusu İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu tarafından başlatılan ‘Velim olur musun’ adlı kampanya oldu. Kampanya çerçevesinde ilk etapta Batman, Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde sokakta çalışan bin 800 çocuğun eğitim ve giyim ihtiyaçları karşılanacak. Bu çocuklara destek vermek isteyenler internetten bir çocuk seçip, onun ihtiyaçlarını karşılayacak. Kampanyanın ikinci etabında ise 10 ilden 10 bin çocuğa destek çıkılması hedefleniyor.

Bu tür kampanyalardan biri de ‘kardeşini seç’. Cengiz Tünay ve oğlu Ali Tünay tarafından açılan www.kardesinisec.com adresi sayesinde 38 binden fazla çocuk kendisi ile ilgilenecek birisini buldu. 4 binden fazla çocuk ise şefkatli gönülleri bekliyor. Yaklaşık bir yıl önce açılan bu sitenin kapsamı daha geniş. Türkiye’nin her yerinden kendilerine yardım elini uzatacak bir kardeş bekleyen çocuklara yer veriliyor. Ancak doğu illerindeki kardeş bekleyen ve bulan çocuk sayısı batıya göre çok fazla. Diyarbakır, Muş, Van, Hakkari, Şırnak, Mardin, Batman en fazla rağbet görülen iller.

Sitenin sahibi Cengiz Tünay, Doğu illerinde yaşayanların Batı’ya göre daha duyarlı olduğunu söyledi. Diyarbakır’dan yaklaşık 7 bin kişinin kendisine mücacaat ettiğini ve kardeş sahibi olduğunu aktaran Tünay, “15 milyondan fazla insanın yaşadığı İstanbul’dan başvuran çocuk sayısı 100’ü bulmuyor. Yine 5 milyon insanın yaşadığı İzmir’de başvuru sayısı 800’ü yeni geçti. Ankara ise 600’e doğru yeni ilerliyor. Herkes çevresindeki yardıma muhtaç çocuklara karşı duyarlı olsun ve bize müracaat etmelerini sağlasın.” diye konuşuyor.

Siteye 10 ilden hiç talep gelmemiş. Bunlar arasında Burdur, Ardahan, Karaman, Sinop gibi küçük iller de var. En az talep gelen il ise Bilecik. Burada kendisine kardeş arayıp bulan tek çocuğun adı Gülşah Kaynak. 11 yaşında olan Gülşah ile ailesi kiraladıkları bir evde oturuyor. Baba Kaynak’ın geliri ise yalnızca 150 YTL. Gülşah’a Yelda İlker adlı ablası sahip çıkıyor. Ona zaman zaman hediyeler gönderiyor, eksik eşyalarını tamamlamaya çalışıyor. Iğdır’da oturan Ali Kalay ise 8 aydır kendisine sahip çıkılmasını bekliyor. Babası bir süre önce cezaevine giren Kalay, 2 kardeşi ve annesi ile birlikte yaşıyor. Ağrıdan Ogün Gündüz’e Japonya’dan yardım eli uzanmış. Nursen Kitaura Japonya’da unuttuğu bazı değerleri Ogün Gündüz ve seçtiği birkaç kardeş sayesinde yeniden hatırlamış. Aslı Gök isimli bir vatandaş ise aynı aileden Sibel, İbrahim, Murat, Serap, Ferhat ve Lezgin Çelik isimli 6 kardeşi birden seçmiş. Hepsine elinden geldiğince ufak tefek hediyeler yolluyor. Çelik ailesi de ablalarını doğum gününde unutmamış. Ona çeşitli yiyecekler, mektuplar ve şiirler göndermişler. Batman’ın Zorköy İlköğretim Okulu öğrencisi Şifa Yemez arkadaşları kadar şanslı olamamış. Tam bir yıl önce başvuran Şifa Yemez’in ailesi 3 odalı bir evde 13 kişi yaşıyor.

Ünlü simalardan bu işe sahip çıkan pek kimse olmamış. Gümüşhane Valisi Veysel Dalmaz ve birkaç kaymakamın dışında tanıdık isimlere rastlanmıyor sitede. Sitenin sahibi Cengiz Tünay hiçbir yardım almadan yürüttüğü bu çalışmaya biraz daha destek bekliyor. Daha fazla çocuğun kardeş sahibi olması için her şehirden gönüllü üyeler bekleyen Tünay, herkesin çevresindeki çocuklara biraz daha duyarlı olmasını istiyor. Seçilen kardeşlere asla para gönderilmediğini bildiren Tünay, kendisinin de böyle bir çıkarının sözkonusu olmadığını önemle vurguluyor.

Tünay siteyi kurmaktaki tek amacını da şu şekilde açıklayarak sözlerini tamamlıyor: “Doğu’da çocuklar kendilerinin insan olduğunu bile farketmeyebiliyor. Bu şekilde mektup arkadaşlığı ve hediyeleşme sayesinde kendilerini buluyorlar. Sevgiyi ve değer sahibi olmayı daha iyi anlıyorlar. Onların gözlerindeki ışıltıyı görmekse dünyalara bedel oluyor.”