Yoksuldan zengine mekanizmasını biz bozduk

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'de sürekli yoksuldan alıp zengine veren bir mekanizma olduğunu, bu mekanizmanın da AK Parti sayesinde bozulduğunu söyledi.

AK Parti’nin kendine duyulan güveni boşa çıkarmadığını, Türk halkını 30-40 yıldır adeta unuttuğu tek haneli enflasyonla yeniden tanıştırdığını ifade eden Eker, şöyle konuştu:

”Türkiye’de sürekli yoksuldan alıp zengine veren bir mekanizma vardı, bu mekanizma sayemizde bozuldu. Devletin imkanlarına vatandaş için seferber ettik. 2 bin 638 dolar olan fert başına milli geliri 5 bin dolar düzeyine yükselttik” dedi. Bakan Mehdi Eker, sözlerine şöyle devam etti; ”İlköğretime giden erkek çocuklara ayda 18, kızlara 22 YTL, ortaöğretime giden erkeklere 28, kız öğrencilere ise 39 YTL ödemeye başladık. Burada kız çocukları lehine bir ayrıcalık var. Çünkü erkek çocukları eğitecek olan yarının anneleri bu kızlarımızdır. Bu nedenle bu öğrencilerimize bu artı ayrımcılığı yaptık, onların eğitimine daha fazla destek olmayı tercih ettik.”

Yapılan bölünmüş yolların uzunluğunun, 3 yılda 5 bin 200 kilometreye ulaştığını belirten Bakan Eker, ”Böylece geçmiş 80 yılda yapılandan daha fazlasını biz 3 yılda yapmış olduk. Yaptığımız bölünmüş yollar sayesinde trafik kazları yüzde 65, trafik kazasından ölümler yüzde 94 azaldı” diye konuştu.

Hükümette oldukları 3 yıllık sürede 59 bin 500 konut yaptırdıklarını, 154 bin 500 konutun yapımının sürdüğünü ifade eden Bakan Eker, kendilerinden önceki hükümetlerin ancak 43 bin konut yaptırabildiklerine dikkat çekti.

Adıyaman Belediyesi Düğün Salonu’nda yapılan kongreye AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, AK Parti Adıyaman milletvekilleri Hüsrev Kutlu, Şevket Gürsoy, Ahmet Faruk Ünsal, Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ile partililer ve delegeler katıldı.