Yoktan enerji üreten makine

Abdüllatif Şener, İzmir 1. Sanayi Sitesi’nde kendi enerjisini üreten bir makine üzerinde çalışma yaptığını ifade eden Engin Yüksel isimli vatandaşın işyerini ziyaret etti.

Vatandaşların bu tip girişimlerine ilgi gösterdiklerini ifade eden Şener, çalışmayı yapan kişiyi Zorlu Holding ile irtibata geçirdiğini, projenin işe yarayıp yaramayacağını onların anlayabileceğini söyledi. Şener, şunları kaydetti:

’’Toplumda böyle birşey varsa, sahibi de önem önem atfediyorsa biz de ona ne var ne yok diye bir bakarız. Daha önce bu arkadaşları sayın Zorlu ile irtibat kurdurmuştum. Onların imkanları daha geniş, bu çalışmayı onlar görmüşlerdi. Onlar da değerlendiriyor, ben teknik olarak değerlendirecek konumda değilim. Sayın Zorlu ve ekibi bu çalışmanın ne kadar işe yarayıp yapamayacağını değerlendirecektir.’’

Engin Yüksel ise üzerinde çalıştığı ’’yoktan enerji üreten makine’’ için patent aldığını, Şener’in, makinenin prototipini incelediğini söyledi. Makinede bazı sorunlar bulunduğunu, çalışır durumda olmadığını, ancak TÜBİTAK’ın sağlayacağı kaynakla makineyi çalışır durumda üretebileceklerini dile getiren Yüksel, şöyle konuştu:

’’Makine, manyetik alan enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüyor. Prototipte çeşitli eksiklikler var. Makineyi tamamlayıp kamuoyuna çıkmak istiyoruz. Bakan Şener, görüşmemizde bu konunun kendi alanında olmadığını ve makinenin ilgisini çekmediğini söyledi. Destek istediğimiz tüm kurumlar, (çalıştır da görelim) diyor. Çalıştırsam kimseden yardım istemem. Projenin eksiklerini tamamlayıp birlikte çalıştıralım istiyorum.’’

Yüksel, inşaat müteahhitliği yaptığını, ancak çocukluğundan bu yana kendi enerjisini üreten makine yapmak için araştırma yaptığını sözlerine ekledi.