YÖK’ü yok edeceğiz!

AK Partili vekil Beyribey, YÖK Başkanı'na sert çıktı

“İktidar olacağız ve o YÖK’ü yok edeceğiz” diyen Beyribey, AK Partililere de çamur atıldığını savundu.

AK Parti Kars İl Başkanlığı Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısı, Devlet Su İşleri 24. Bölge Müdürlüğü konferans salonunda yapıldı. Toplantıya, AK Parti Bölge Koordinatörü İstanbul Milletvekili Mehmet Sekmen, İl Koordinatörü Gümüşhane Milletvekili Temel Yılmaz, AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, AK Parti İl Başkanı Remzi Aras, Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yağcı, il genel meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, partinin gençlik ve kadın kolları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan toplantıda konuşan AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, seçim yaklaştıkça AK Parti’nin başarılarını baltalamak için birçok kişinin bu arenada seslerini yükselteceğini söyleyerek, “Siyasi arena başladığı için hep belden aşağı vurmaya başlayacaklar. Milleti kandırmaya çalışacaklar. Milleti başka yönlerden kafasını karıştırarak ülkedeki bu huzuru bozmak isteyecekler. Partimizle ilgili belden aşağı vurmaya başlayacaklar. Çamur atmaya başlayacaklar. Çamur atıp leke bırakmak için uğraşacaklar. Sadece bize değil, AK Partili olan herkese çamur atacaklar. Başbakanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize, il başkanlarına, il yönetim kurumlarına, belediye başkanlarına bile çamur atacaklar. Çünkü, onların usulü, belden aşağı vurma usulü.” dedi.

“İKTİDAR OLUP YÖK’Ü YOK EDECEĞİZ”

Bazı siyasi liderlerin ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç’in, yeni açılacak üniversitelerle ilgili yaptığı açıklamaya da değinen milletvekili Beyribey, “Bir tanesi çıkıyor, ‘Ben geleceğim bütün üniversitelerin yolunu açacağım. Biz, bütün üniversitelerin yolunu açalım da 3-5 tane üniversite açacağız’ diyor. YÖK Başkanının söylediği sözleri duydunuz. Yani öyle açacağım demeyle olmuyor. Onun hukuksal zeminini hazırlayacağız. Ben inancımı söylüyorum. Önümüzdeki dönemde tek başımıza iktidarız. O YÖK’ü, MÖK’ü bunların hepsini de yok edeceğiz. Biz, milletin kararlarını sahneye koyacağız. Ama seçim yılı şimdi kafaları karıştırmak istemiyoruz. Göreceksiniz Allah nasip ederse. O doğrultuda mesafemize devam edeceğiz. Ama devam ederken de bu iş bugün olur demeyeceğiz. Biz, milletimiz ne diyorsa onların hepsini teker teker yerine getireceğiz. Biz, milletimize sahip çıkacağız. Biz, hukukumuza, Anayasadaki yeminlerimize sahip çıkacağız” diye konuştu.

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Bilime engel oluyorlar’ eleştirisine cevap vererek, “Yeni üniversitelerin kurulmasına fırsat vermiyorsunuz. 2001-2007 arasında bilim adamının kaynağı nedir? sorusuna yanıt aradığımız zaman bunun kaynağı araştırma görevlisidir. Araştırma görevlisi kadroları son 7 yılda sürekli azalıyor. 15 yeni üniversite kuruldu. Bu yeni üniversite çok büyük sorunlar taşıyarak kuruldu. Yatırım bütçesi olarak her birine verilen para miktarı 500 bin YTL. Hükümet rektör atamalarına müdahil olmak istedi. Her ilde üniversite olmasını canı gönülden istiyoruz, bir üniversitenin kurulması büyük yatırımdır. Öğretim üyelerinin öğrencilerin kalacakları yerin hazırlanması gerekir. Önce var olan üniversitelerin eksikleri giderilmeli. Üniversitelerdeki giyim sorunu iç hukukta karara bağlanmıştır. Üniversiteye giriş katsayı uygulaması artık tartışılmamalı.” demişti.